reklamı kapat

Ünlü CEO: Stablecoin’ler Merkeziyetsizliğe Uzanan Kapı Olabilir

Stablecoin'ler kripto para sektörü için yarar mı yoksa zarar mı sağlıyor?
10:59
29 Nisan 2020

Virtual Blockchain Week isimli sanal blockchain konferansına katılan GIVE Nation CEO‘su Alyze Sam, son aylarda oldukça popüler olan stablecoin’ler hakkında konuştu. Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) 12 Mart tarihinde sert bir fiyat darbesi yemesinden sonra stablecoin’lere ve özellikle Tether‘e (USDT) olan ilgi inanılmaz bir şekilde artmıştı.

Stablecoin’lerin Toplam Değerleri 8 Milyar  Doları Aştı

USDT’nin toplam piyasa değeri 7,5 milyar dolara kadar çıktı ve diğer stablecoin’ler ile birlikte hesaplama yapıldığında toplam değerin 8 milyar doların üzerine çıktığı görüldü. Bazılarına göre stablecoin’lerin bu kadar popüler olması tehlike yaratsa da Alyze Sam bunun bir hayli yararlı olduğunu düşünüyor.

Sam konu hakkında yaptığı açıklamada stablecoin’lerin aslında merkeziyetsizliğe aralanan bir kapı olduğunu ve JPMorgan veya Facebook gibi dev firmaların bu sayede kripto para sektörüne girdiklerini düşündüğünü belirtti. Stablecoin’lerin kripto para sektörünün ayrılmaz bir parçası haline geldiğini belirten Sam, bunun faydalarının da çok fazla olduğunu belirtti.

Bunların hem merkeziyetsiz kripto paralarda bulunan kriptografik güvenliğe ve hızlı bir şekilde değer aktarım özelliğine sahip olduğunu belirten Sam, stabil yani belirli bir varlığa endeksli olmaları sayesinde ise kripto paralar kadar volatil de olmadıklarını düşünüyor.

Gerçekten de kurumsal firmaların birçoğunun stablecoin’lerin yardımı ile kripto para sektörüne girdikleri biliniyor. Bu da kripto para piyasasını genel olarak olumlu etkileyen bir faktör konumunda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.