X


Uluslararası Para Transferi Sistemine Blockchain Bakış Açısı

07:30
2 Eylül 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eski bankacı Prof. Vladimir Frolov, Bitcoin sisteminin temelini kullanarak yeni bir uluslararası finans sistemi geliştireceğini düşünüyor. Sisteme eski astronom Nicolaus Copernicus ismi verildi.

Vladimir Frolov, uluslararası para transferi olan SWIFT sisteminin oldukça eski olduğunu düşünüyor. Geliştireceği bu sistemin “Copernicus Gold” kuralıyla eski sistemin yerine geçeceğine inanıyor. (Gresham Yasası olarakta bilinen bu prensip kısaca; piyasa değeri aynı, kütle değeri farklı olan iki madeni paradan, kütle değeri yüksek olanın piyasadan çekilip, değeri düşük olanın piyasaya hakim olmasının sağlanmasına dayanır).

Sistemdeki kullanıcılar, çeşitli para hesapları oluşturabilecekler ve oluşturulan bu hesapların güvenliği kriptografi yöntemiyle sağlanacak.

Vladimir Frolov Bitcoin’e karşı kritik bir tutum içerisinde. Coinfox’a yaptığı açıklamada ”Copernicus kullanıcıları, blockchain ile tamamen farklı, Bitcoin ile hiçbir bağlantısı olmayan başka bir versiyon kullanacaklar. Bu sistem, kullanıcılara Bitcoin problemlerini önlemesi için izin verecek. Sistem aynı zamanda bütün kod sisteminin değiştirilmesine de izin verecek” dedi.

Bu haberin yayınlandığı sıra, sistem Rusya başta olmak üzere diğer ülkelerde çalışmaya başlayacak.

Vladimir Frolov 1948 de doğdu. 1989 yılında doktorasını tamamladı. Doktorada çalışma alanı, Ulusal ekonomin matematiğe uygulanmasıydı. Daha sonra Kuzey Maliye Bankası ( Northern treasury bank)‘nı geliştirdi ve bir danışmanlık şirketinde yönetici oldu.

Prof. Vladimir, blockchain ve parasal değeri birbirine bağlanmasını deneyen ilk kişidir. Factom projesinde, ortağı Teter ile birlikte bu bahar bir duyuru yapmıştı. Şirketin amacı, Bitcoin’nin ucuz, güvenli ve hızlı transfer avantajlarını parasal istikrar ile birleştirmek.

Müşteriler blockchain yardımıyla dolar, euro ve herhangi bir para değeri karşılığında Bitcoin alabilir ve dünyanın her yerine transfer edebilir. Sistem şu an test aşamasında.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar