X

Uluslararası Para Fonu (IMF), eNaira Raporunda Önemli Noktalara Değindi

IMF raporunda Nijerya'nın yeni CBDC'sinin neden dış dünyadan ve özellikle merkez bankalarından büyük ilgi gördüğü ele alındı.
18:55
18 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uluslararası Para Fonu (IMF), yakın zamanda piyasaya sürülen Nijerya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) küresel olarak birçok kurumdan ilgi gördüğünü kabul etti. Ancak yine de IMF; CBDC‘nin para politikası uygulaması, siber güvenlik, operasyonel esneklik, finansal bütünlük ve istikrar için risk taşıdığı konusunda uyardı.

CBDC’ler İlgi Çekiyor

Ekonomist Jack Ree tarafından kaleme alınan IMF raporunda Nijerya’nın yeni CBDC‘sinin neden dış dünyadan ve özellikle merkez bankalarından büyük ilgi gördüğü ele alındı. Raporda yazar e-naira’nın Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimlerinin aksine CBDC değerini fiziksel nairadan aldığının altı çizildi.

IMF’ye göre Nijerya Merkez Bankası (CBN) CBDC’sinin Nijerya ekonomisine birçok fayda sağlaması bekleniyor. Öngörülen faydalardan biri ise finansal kapsayıcılıkta bir artış ve kayıt dışı işlemlerin azalması olarak belirtildi.

Bununla birlikte raporda CBN’nin ülkeye yapılan havale işlemlerini artıracağına yönelik açıklamalar yer aldı. Havaleler, tipik olarak işlem değerinin %1 ile %5 arasında değişen ücretlerle uluslararası para transferi operatörleri aracılığıyla yapılır. eNaira‘nın havale transferi maliyetlerini düşürmesi, Nijerya diasporasının uluslararası para transferi operatörlerinin elinden alarak Nijeryalı alıcılara transfer ederek para gönderimini kolaylaştırması bekleniyor.

Raporda Yer Alan Önemli Demeçler

Öte yandan raporda CBDC mevduatlarının aslında merkez bankasındaki mevduat olarak işlev görebileceği ve ticarı bankalardaki mevduat talebini azaltabileceği yönündeki ortak görüşü yineliyor. Bununla beraber CBDC ile ilişkili diğer riskler konusunda da uyarılar bulunuyor.

Son olarak yazar şu ifadelere yer verdi:

Dijital teknolojiye güvenerek eNaira ile ilişkili siber güvenlik ve operasyonel riskleri yönetme yardımlarımız devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar