X


Ukrayna Emniyetinin Aradığı Kripto Para Madencileri! Olay Bildiğiniz Gibi Değil!

Kripto yeniden gündemde ancak bu sefer madencilerin suçu yok. Enteresan olaylar serisinde bugün!
23:46
3 Aralık 2021

Dünyanın dört bir yanında yaşanan enteresan kripto madencilik olaylarına şahit oluyoruz. Bunların bir kısmı adli vakaya dönüşüyor ve mahkemeler bunları cezalandırıyor. Ancak bir sorun var, Ukrayna emniyet güçleri Kiev bölgesindeki bir yeraltı kripto para madenciliği çiftliğinin sorumlularını bulamıyor.

Ukrayna Emniyeti Kripto Madencilerin Peşinde

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna kolluk kuvvetleri Kiev bölgesinde bulunan ve tahmini 128.000 dolarlık elektrik çalan yasadışı bir madencilik çiftliğini ortaya çıkardı. Ekipmanlara el koyulurken madencilik operasyonunu kimin işlettiği bilgisine henüz ulaşılamadı. Cihazlara el konulmuş olsa da burada üretim yapan madenciler cezadan kurtulamayacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Emniyet güçlerinin aradığı isim veya isimler 8 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya, tespit edilmemek için direkt olarak yerel elektrik trafo merkezlerinden birine tesisat bağlayan dolandırıcılar hiçbir ücret ödemeden burada madencilik yapıyordu. Savcılık, işlenen bu suçun birçok fabrika ve konutta enerji kesintisi yaşanacak kadar büyük problemler doğurduğunu açıkladı.

Aslında Kripto Para Madenciliği Yapılmıyormuş!

Temmuz ayında Ukrayna Güvenlik Servisi, PlayStation 4 konsollarıyla dolu devasa bir yer altı madencilik tesisi keşfetti. Başlangıçta kripto para madenciliği için tüm bu düzeneğin kurulduğu düşülse de olayın aslı daha sonra anlaşıldı. PS4‘lerin aslında bir FIFA bot çiftliği olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Burada farklı bir tür madencilik yapan suçluların aslında kripto paralarla alakalı bir faaliyetleri olmadığı anlaşılsa da çevreye verdikleri zarar sebebiyle ciddi biçimde cezalandırılmaları gerekiyor. Konut ve fabrikaların enerji kesintisi yaşamasına sebep olan dolandırıcılar bölgedeki enerji tüketimini ciddi anlamda artırdı. Dünyanın birçok bölgesinde benzer dolandırıcılık haberlerine şahit oluyoruz. Bu gelişmeler yerel yönetimlerin kripto para madencilerine karşı bakışını da olumsuz etkiliyor.

Mayıs ayında Birleşik Krallık polisi, kripto madenciliği tesisi gibi görünen bir yerin yerine bir kenevir fabrikası keşfetmişti.

Yaşanan bu gelişmeler kripto para madenciliğinin bazı suçlular tarafından paravan olarak daha fazla kullanılabileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Hali hazırda ponzi dolandırıcıları zaten kripto para madenciliği kavramını fazlasıyla istismar etmişken böylesi enteresan olaylara şahit olmak, insanlara “daha nelere göreceğiz” dedirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar