Türkiye’den Kripto Para Alanında İlk Ceza: Cezanın Hedefi Binance Oldu!

Elde edilen son bilgilere göre Türkiye kripto para alanındaki ilk cezasını kesti. Binance’e 8 milyon TL ceza kesildi!
12:14
25 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ülkemizden arka arkaya kripto para haberleri gelmeye devam ediyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para düzenlemelerinin hazır olduğunu ve vakit kaybetmeden meclise sunulacağını açıklamıştı. Bu haberin hemen ardından bugün tasarı ile ilgili ipuçları açıklandı. Bu haberimizden konuyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Bu gelişmelerin akabinde ise Türkiye’de ilk kripto para cezasının kesildiği ortaya çıktı.

Türkiye’den Binance’e Ceza

Elde edilen bilgilere göre Türkiye kripto para alanındaki ilk cezayı Binance’e kesti. Türkiye’de BN Teknoloji adı altında hizmet veren kullanıcıların Binance Türkiye olarak tanıdıkları borsaya, Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) yapılan yükümlülük denetiminde tespit edilen ihlallere ilişkin en üst limit olan 8 milyon lira idari para cezası kesildi.

Bilindiği gibi Binance Türkiye, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance ülkemizdeki kolu olarak hizmet veriyor. Şu an için konuya ilişkin Binance’den yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Binance’in Uymadığı İddia Edilen Yükümlülükler

1 Mayıs itibari ile kripto para birimi borsaları, MASAK yükümlüleri arasına dahil edilmişti. MASAK da konuyla ilgili olarak kripto para borsaları yani kripto hizmet sağlayıcıları ile ilgili bir rehber yayınladı.

Bu rehbere göre kripto para borsaları, KYV (Müşterini Tanı), bilgi ve belge taleplerini karşılama, şüpheli işlemlerin bildirilmesi gibi pek çok yükümlülük altına girdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar