reklamı kapat

Tezos’a ABD Yargısından Kötü Haber

Arthur & Kathleen Breitman çifti ABD yargısında istediğini elde edemedi.
8 Ağustos 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

California’daki federal mahkemenin hakiminden Tezos’a kötü bir haber geldi. Düzenlediği ICO’yla ülkedeki menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçlanan Tezos’a açılan toplu davanın düşmesi yönünde yapılan başvuru mahkemeden geri döndü.

Başvurunun Tezos’un başındaki iki isim Arthur & Kathleen Breitman çifti ve çiftin sahip olduğu ABD merkezli Dynamic Ledger Solutions (DLS) şirketi tarafından yapıldığı öğrenildi. Ancak bölge hakimi Richard Seeborg dün dilekçeyi reddetti.

2017’de düzenlediği ICO’da 232 milyon dolar yatırım toplayarak o zamanın yatırım rekorunu kıran Tezos Vakfı ve DLS’ye dört toplu dava açıldı ve “ABD’deki yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığı” suçlaması yapıldı. Yayımlanan bir raporda toplu davaların tek bir dava olarak görüleceği ve esas davacının Arman Anvari isminde bir şahış olduğu aktarıldı.

Yayımlanan hakim emrine göre, Brietmanlar dilekçede ICO’nun İsviçre merkezli Tezos Vakfı tarafından yönetildiğini ve çiftin ve DLS’in sorumlu tutulmaması gerektiğini savundu. Ancak DLS’in ICO sürecinde olaya müdahil olması kurumların birbirine “fazla dolanmasına” sebep oldu. Dilekçede bunun yanı sıra “satışlarının çoğunun ABD dışı yapıldığı” ICO için ABD menkul kıymetler yasalarının geçerli kabul edilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Ancak emirde buna şu sözlerle karşı çıkıldı:

Anvari işleme bu ülkeden katıldı. Bu süreçte (a) Arizona’daki sunucu üzerinden sunulan ve (b) California’daki Arthur Breitman tarafından işletilen interaktif bir web siteyi kullandı. Muhtemelen Birleşik Devletler vatandaşlarının hedeflendiği marketing kampanyasıyla ICO’yu öğrendi ve ICO’ya katıldı.

Öte yandan mahkeme kripto para komisyonculuğu firması Bitcoin Suisse’i sanıklardan çıkardı ve şu notu düştü: Bitcoin Suisse hiçbir şekilde bu olayda kilit oyuncu rolünü oynamıyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.