X


Tezos Ana Ağa Geçmesiyle ICO’da Topladığı Fonların Yaklaşık %73’ünü Kaybetti

17 Eylül'de MainNet'ini başlatan Tezos 1 saat içerisinde 170 milyon dolar değer kaybetti.
07:00
19 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tezos 232 milyon dolar topladığı tartışmalı ICO’sunun ardından geçtiğimiz aylarda beta sürümünü yayımlamıştı. Gerek yönetim kademesinde yaşanan fikri mülkiyet tartışmaları gerekse projenin SEC’le davalık olması sonucu Tezos yatırımcıları hayal kırıklığına uğramıştı. Ancak bu sıkıntılar 17 Eylül’de meyvesini verdi. Tezos MainNet’ini yayımladığı 17 Eylül tarihinde Bitfinex’te listelenmeyi başardı.

Tam her şey yolundaymış gibi görünürken Tezos pazartesi günü akşam saatlerinde ciddi bir düşüş yaşamaya başladı. Öyle ki gün içerisinde piyasa değeri 1 milyar dolara kadar ulaşan Tezos yaklaşık bir saat içerisinde 170 milyon dolar değer kaybetti. Böylece Tezos 1 yıl süren ICO’sundan topladığı 232 milyon doların %73,2’sini sadece bir saat içerisinde kaybetmiş oldu.

Tezos, üst yönetim kademesinde yaşanan anlaşmazlıklar ve yatırımcıların haklarını aramak için SEC’e başvurması nedeniyle oldukça zor zamanlar geçirdi. Tezos ayrıca EOS ve Filecoin’in ardından en çok fon toplayan ICO konumunda. Tezos projesinin mimarları Arthur ve Kathleen Breitman ICO sürecinde beklediklerinden 10 kat daha fazla fon topladıklarını açıklamıştı.

Tezos’un 2 aylık test aşamasının ardından resmi olarak MainNet’ini başlatması en azından şimdilik işlerin yolunda gittiğini gösteriyor. Tezos Vakfı tarafından 17 Eylül’de yapılan resmi açıklama şöyle:

Beta süreci sona erdi. Aktif geliştirme süreci devam ederken MainNet’i yayımlamaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bu duyurunun ardından Bitfinex de Tezos’u listelediğini duyurdu. Tezos yatırımcıları için her şey gerçek olamayacak kadar yolunda gidiyordu. Ancak yatırımcılar bu güzel haberlerle keyiflenmek yerine Tezos’larını satmayı tercih etti. Tezos yaklaşık bir saat içerisinde %20 değer kaybetti.

Tezos haberimizin hazırlandığı sırada 929 milyon dolarlık piyasa değeriyle 1,53 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Tartışmalı kripto para birimi CoinMarketap sıralamasında ise 16. sırada yer alıyor.

Kaynak: Bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar