X


50 Bitcoin’lik Fidye İstemiyle Kaçırılan İş Adamı Serbest Bırakıldı

2 ay önce kaçırılan Güney Afrikalı iş adamı özgürlüğüne kavuştu.
08:00
19 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Söz konusu kripto paralar olunca dolandırıcılar her geçen gün kendilerini geliştiriyor. Fakat bazı dolandırıcılar da eski usüllerle iş yapmaya devam ediyor. Bitcoin talep eden fidyeciler tarafından kaçırılan Güney Afrikalı iş adamı, ailesinin ifadesine göre serbest bırakıldı.

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde yaşayan iş adamı Liyaqat Parker, ailesi tarafından yapılan açıklamaya göre pazartesi günü serbest bırakıldı. Ancak Parker’ın ailesinin bu olayda fidye ödeyip ödemediği henüz gizliliğini koruyor.

Yerel medya organı Townpress salı günü 65 yaşındaki Cape Town’lı iş adamı Liyaqat Parker’ın iki ay sonra eve döndüğünü doğruladı. Food Prop Group adlı marketler zincirinin sahibi olan ünlü iş adamı şirketinin otoparkında 5 silahlı soyguncu tarafından kaçırılmıştı. Ancak Parker’ın ailesi Bitcoin ya da başka bir şekilde fidye talep edildiği iddialarını yalanlamıştı.

Kripto paralarla yapılan işlemlerin itibari para birimlerine kıyasla takip edilmesinin daha zor olması nedeniyle Bitcoin fidye ödeme aracı olarak popülerliğini her geçen gün arttırıyor. Geçtiğimiz aylarda EXMO’nun kripto para analistlerinden Pavel Lerner Ukrayna’nın Kiev kentinde kaçırılmış ve 1 milyon dolarlık Bitcoin karşılığında kurtarılmıştı. Ancak Lerner’ın 1 milyon dolarlık fidyesinin kim tarafından ödendiği hala daha belirsizliğini koruyor.

Bir adam kaçırma vakası da Bitcoin’in iyiden iyiye popülerleştiği ocak ayında ülkemiz de yaşanmıştı. İstanbul Bahçelievler’de bir iş adamını gasp eden silahlı saldırganlar 12 milyon lira değerindeki 450 bitcoin’i gasp etmişti. Yine ülkemizde yaşanan üzücü bir olayda ise İstanbul’dan Antalya’ya gelen iki kişinin 182 bin doları üç silahlı saldırgan tarafından gasp edilmişti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar