X


Tether (USDT) Açıkladı! Terra UST Çöküşü Sonrasında Önlem!

9 milyar dolarlık çıkıştan sonra Tether ne açıkladı? Yatırımcılar USDT'ye güvenilir mi?
19:40
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

UST yatırımcılarının 1 doları 0,08 dolara düştüğünden beri yatırımcılar daha güvenilir stablecoinlere kaçışıyor. Tether bu süreçte en fazla kan kaybeden stablecoin oldu. Milyarlarca dolar değerinde UST satıldı ve bunların bir kısmı USDC’ye dönüştürüldü. Peki Tether yaşanan krizden daha fazla zarar görmemek için nasıl bir adım atıyor.

Tether (USDT) Açıklaması

Stablecoin ihraççısı Tether, rezervlerinin kalitesini artırmak için bu yılın ilk çeyreğinde ticari kağıt varlıklarını azalttığını söyledi. Tether bugün, ticari senedini bir önceki çeyrekte 24,2 milyar dolardan %17 düşüşle 19,9 milyar dolara düşürdüğünü bildirdi. Ayrıca ABD Hazine bonolarına da eklemeler yaparak 34,5 milyar dolardan 39,2 milyar dolara çıkardı.

Şirket, ikinci çeyrek raporuna yansıtılacak olan ticari senedini %20 oranında daha azaltmayı planladığını da sözlerine ekledi. Bloomberg, geçen Ekim ayında Tether’in ticari belgesinin çoğunun büyük Çinli şirketler tarafından yayınlandığını ve bazı analistlerin rezervlerin kalitesini sorgulamasına neden olduğunu söyledi. Tether, bu firmaların isimlerini açıklamaktan kaçındı. Evergrande krizi sonrasında ortaya atılan iddiaları hatırlarsınız. Kripto paralarda büyük düşüşler görmüştük.

Tether (USDT) Güvenilir Mi?

Tether, kripto pazarındaki en büyük stablecoin olan USD Tether‘in (USDT) sağlayıcısıdır. Kurumsal borç, ABD Hazine bonoları ve bazı nakit rezervleri de dahil olmak üzere bir dizi varlık kullanarak merkezi stablecoinini koruyor. Üç aylık bir rapor, Tether’in geçen yıl 31 Mart’ta yaklaşık 82 milyar dolarlık rezervi olduğunu ve bunun 4 milyar dolarını nakit rezervleri ve banka mevduatlarını oluşturduğunu gösterdi. Tokenin piyasa arzı ise 74 milyar dolardır.

Şirket, son TerraUST çöküşüyle ​​ilgili yatırımcıların paniğiyle ciddi miktarda değer kaybetti. Geçen hafta boyunca USDT’nin piyasa değeri, USDT’nin dolar karşılığında itfa edilmesindeki artış nedeniyle yaklaşık 9 milyar dolar düştü. Geçmişte karşılıksız USDT bastığını kabul eden şirket son birkaç yıldır dönemsel olarak rezervlerini açıklayarak tokenlerini birebir karşılığı olan varlıklarla koruduğunu ispat etmeye çalışıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar