reklamı kapat

Terk Edilmiş Rus Fabrikasında Yasadışı Bitcoin Madenciliği

13 Mart 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Rus polisinin yaptığı açıklamaya göre, Orenburg kentinde, terk edilmiş bir fabrika binasında, Bitcoin madenciliği yapılan yasadışı bir tesis bulundu. Tesisin 60 milyon ruble değerinde elektrik çaldığı ortaya çıktı.

Profesyonel Bir Madencilik

Geçtiğimiz günlerde olağandışı elektrik tüketimini araştıran polis, Rusya’nın Orenburg kentinde, büyük bir kripto para madenciliği tesisi buldu. Madenciler, çiftliği kapalı bir tesiste, yasadışı bir şekilde kurdular ve kabloları yakındaki trafo merkezine bağladılar. Araştırmacılar, Matrix filminden bir sahneye benzettikleri sistemin raf üstüne raf şeklinde kurulduğunu açıkladı. Ayrıca çiftliğin, amatör madencilerin kullandığı sıradan ekran kartlarıyla değil güçlü ve özel ekran kartlarıyla çalıştırıldığı belirtildi.

Ele geçirilen ASIC cihazların, gerekli bilgi işlem gücüne sahip oldukları için büyük olasılıkla Bitcoin madenciliğinde kullanıldığı da açıklandı. Ayrıca bu ASIC cihazların, çok fazla elektrik tüketip, yüksek derecede ısı ürettikleri için büyük endüstriyel vantilatörlerle soğutulduğu tespit edildi.

Yasadışı maden çiftliğine dönüştürülen tesisin, önceden devlete ait olduğu ve yıllar önce kapatıldığı polisler tarafından açıklandı. Ayrıca Ren TV’nin haberine göre çiftlik, 60 milyon ruble elektrik tüketti. Bu büyük elektrik tüketimine karşın madenciler hiçbir vergi ya da ücret ödemeden ortadan kayboldular. Polis, eğer sorumlular bulunursa en az 10 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacaklarını açıkladı.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.