reklamı kapat

Telegram’ın Gram Token Satışı ‘Yasal Değil’

Telegram'ın GRAM token'lerini satacağını iddia eden Liquid borsasına Telegram'dan yanıt geldi.
13:00
12 Haziran 2019

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Telegram, geçtiğimiz yıl içerisinde rekor bir ICO yaparak 1.7 milyar dolarlık fon toplamıştı.

Birçok isim Telegram’ın TON ağı ve Gram token’i projelerinin ‘gerçek olamayacak kadar abartı’ olduğunu iddia etse de, Telegram geçtiğimiz aylarda beta ağını piyasaya sürdü ve 2019 yılına kadar piyasaya giriş yapma taahhüdünde bulundu. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Gram Token’lerinin Satışı Yasa Dışı

Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde Liquid isimli bir kripto para borsasının, Gram Asia kurumu ile ortaklaşa bir şekilde resmi olmayan yollardan Gram token’lerini satmaya başlayacağı haberi gündeme gelmişti. Cointelegraph’a konuşan bir Telegram yetkilisi, konu hakkında oldukça kritik açıklamalarda bulundu ve Liquid ile Telegram arasında hiçbir bağ olmadığını vurguladı.

Bunun yanı sıra Telegram yatırımcılarından birisi kimsenin  token’leri resmi piyasaya çıkış tarihinden önce satma yetkisine sahip olmadığını ve bunun bütün yatırımcılar tarafından imza atılan sözleşmede vurgulandığını ifade etti. GRAM token’lerini satın almadan önce imzalanan sözleşmeye göre, token’ler TON’un piyasaya çıkış tarihinden 18 ay sonrasına kadar hiçbir şekilde satılamıyor ve bu döneme ”kısıtlı dönem” adı veriliyor.

Liquid isimli kripto para borsası Asya bölgesinde elinde en çok GRAM token’i bulunduran Gram Asia ile ortaklık imzalayarak 10 Temmuz tarihinde kısıtlı sayıda GRAM satışı yapılacağını ve bundan sonra şu an için belirli olmayan bir tarihte her yatırımcıya açık satış yapılacağını açıklamıştı. Tabii ki bu açıklamalar sonrası token satışının nasıl gerçekleştirileceği de merak konusu haline geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun