X

Telegram İçin Beklenen Tarih Belli Oldu!

Telegram Open Network Ekim ayı sonlarında piyasaya sürülecek.
09:00
3 Ekim 2019

Şifreli mesajlaşma hizmeti Telegram, uzun süredir beklenen Telegram Open Network (TON) ağı için sonunda resmi tarihi paylaştı. Yapılan açıklamada bunun Ekim ayı sonlarında piyasaya sürüleceği belirtildi.

2 Ekim tarihinde resmi TON Board tarafından Telegram üzerinden yapılan açıklamada, orijinal yatırımcılara blockchain ağının bu ay piyasaya çıkış yapabileceği bilgisi aktarıldı. Yatırımcılara TON özel anahtar üretme yazılımı verildi ve 16 Ekim tarihine kadar platformun kendi token’i olan Gram’ı alabilmek için kullanıcıların Telegram’a özel ve genel anahtarı sunması gerekecek. TON için olan bütün kaynak kodu GitHub üzerinden de görüntülenebilmekte.

Yatırımcılara gönderilen mesajda ağın piyasaya sürülmesinden önce başarılı bir test aşamasının tamamlandığı bilgisi de verildi. Telegram geçtiğimiz Eylül ayında TON test ağı gezginini ve ağ düğümü yazılımını başlatmıştı. Bundan hemen sonra da Gram token cüzdanının iOS versiyonu için denemeler yapıldı.

Telegram ve Ethereum İş Birliği

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bir gelişmede, ağın direkt olarak Ethereum (ETH) altyapısı ile uyumlu olacağı da vurgulandı. Bu da birçok kullanıcının Ethereum tabanlı akıllı kontratlarını TON ağında da kullanabileceği anlamına geliyor. Yazılım start-up firması TON Labs’ın kendi blockchain ağı için Solidity düzenleyici geliştirmekte olduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Solidity özellikle Ethereum üzerinde akıllı kontrat geliştirmek için kullanılan programlama dili şeklinde tanımlanabilir.

Telegram 1 hafta önce milyonlarca dolar ödüllü bir program da başlatmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar