reklamı kapat

Tayvan’dan Kara Para Aklamayı Önleyici Hamle

3 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Bir ada devleti olarak bilinen Tayvan’ın merkez bankası bitcoin için yeni kurallar getirmeyi planlıyor. Bu kurallar Bitcoin’i adadaki mevcut para aklamayı önleyici kuralların kontrolü altına sokacak.

Tayvan hükümeti yasama organı ile merkez bankası yetkilileri arasında konuya ilişkin bir görüşme gerçekleştirildi. Geçtiğimiz pazartesi günü yapılan bu görüşme sırasında meclis üyeleri merkez bankası müdürü Yang Chin-long’a birtakım sorular sordular. Öte yandan banka yetkililerinin mevcut bitcoin işlemlerini “şeffaf” bulmamaları yeni kuralların nedeni olarak gösterildi.

Chin-long meclis üyelerinin sorularına cevaben şu ifadeleri dile getirdi:

“Merkez bankamız bitcoin fiyatlarında görülen volatiliteyi yakından takip etmekte ve bu alanda yapılacak çalışmaları artırmaktadır. Bunun yanında kripto para işlemlerindeki riskler göz önünde bulundurularak yatırımcılara birtakım uyarılar yapılacaktır.”

Chin-long bu ifadelerin ardından sözü geçen konuya ilişkin adalet bakanlığının verdiği tavsiyeye de atıfta bulundu. Bu tavsiye bitcoin işlemlerinin mevcut kurallara göre düzenlenmesi gerektiğine işaret ediyor. Buna göre sözü geçen düzenlemeler halihazırda finans sektöründe uygulanan para aklamayı önleyici kurallara uygun biçimde düzenlenecek.

Tayvan Maliye Bakanı SheuYu-jer bu konu ile ilgili düşüncelerini geçtiğimiz ay şu şekilde ifade etmişti:

“Ülke sınırlarında yaygın bir şekilde kullanılan kripto paralar vergiye tabi tutulmalılar. Bakanlığımız uygulanması planlanan vergilerin ne türde olması gerektiğine karar verebilmek için çalışmalarına devam etmektedir.”

Ayrıca Tayvan merkez bankası müdürü Yang’ın söylemleri ile Asya’nın ileri gelen devletlerinin bu konuya yönelik getirdiği düzenlemelerin benzerlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Bu düzenlemelere göre kripto paralar kara para aklamayı önlemek amacıyla çeşitli kurallara tabi olmuştu.

Bilindiği üzere Güney Kore hükümeti ülke içerisinde faaliyet gösteren bankaların kripto para kullanıcıları için sanal ve anonim hesaplar temin etmelerini resmi olarak yasaklamıştı.  Ayrıca hükümet geçtiğimiz şubat ayından itibaren yeni bir isim doğrulama süreci başlattı.

Tüm bu gelişmeler bizlere kripto paraların düzenlenme sürecinin çeşitli ülkelerde hızla devam ettiğini gösteriyor. Öyle ki bu konuya ilişkin düzenleme getiren ülkeler Güney Kore ve Tayvan’la sınırlı değil. Kara para aklamayı önlemeye yönelik benzer bir düzenleme geçtiğimiz mart ayında Malezya’da görüşüldü.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER