reklamı kapat

Tarihin En Büyük Banka Yolsuzluğunun Muhbiri Kripto Para Çıkaracak

Herve Falciani Tabu adındaki kripto parayı piyasaya sürecek.
9 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Reuters‘ın haberine göre tarihin en büyük bankacılık yolsuzluklarından birini ortaya çıkaran Fransız Herve Falciani bir kripto para oluşturacağını açıkladı.

Tabu Token

Falciani 2015 yılında “Swiss Leaks” adında belgeleri ile İsviçre mahkemesine başvurarak yaklaşık 30 bin hesapta tutulan 120 milyar doların vergi kaçırılmak için bulundurulduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda kanıtlar vasıtasıyla bir kullanıcı ağında bulunanların para aklama ve finansal yolsuzluklar için HSBC Swiss özel bankasını kullandığı iddia edildi. Falciani birkaç ülkede soruşturmaların açılmasına neden oldu ve bir nevi casusluk yaptığı için İspanya’ya göç etti. İsviçre yetkilileri birkaç kez Falciani’nin iade edilmesini istedi ancak İspanya bu istekleri reddetti.

Falciani şu anda “etik açısından uygun” olarak tanımladığı “Tabu” adındaki kripto para projesi üzerinde çalışıyor. Geliştirilen token tamamen takip edilebilir olacak ve vergi kaçakçılığında, yasa dışı işlerde kullanılamayacak. Proje Falciani’nin önderliğinde İspanyol akademisyenler ve finansal teknoloji uzmanlarıyla birlikte geliştiriliyor. Tanık koruma programı içerisinde Madrid’de bulunan Falciani Reuters’a şöyle konuştu:

Her yenilikle birlikte gelen bir şey var… yenilikler kötü ya da iyi niyetlerle kullanılabilir. Yeterince sosyal etkiyi yaratırsa dostça kullanım sağlanabilir. Sahte bilgiler herhangi bir dolandırıcılığın temelini oluşturan yapı taşlarıdır… faturalarda sahteliği önlemek için teknolojiyi kullanabiliriz.

Falciani şimdiye kadar 1.3 milyon euro fon topladı ve bir sonraki satışta 2 milyon euro toplamayı hedefliyor. Proje şu anda İspanya düzenleyicileri tarafından onay bekliyor. 5 milyon Tabu token’inin 2 milyon euro karşılığında satılması hedefleniyor.

Blockchain Aktivistlerin Yanında

Tabu’nun yanı sıra Fransız aktivist yeni bir Blockchain sistemi hazırlıyor. “Aletheia” adını verdiği (Yunanca ifşa anlamına geliyor) Blockchain’de satın alma belgelerinin çapraz kontrolü sağlanıyor, halka açık yönetimlerde kullanılması hedefleniyor. Proje sahteciliğin önüne geçmeyi ve maliyetleri azaltmayı amaç edindi.

Kripto paralar ve en çok tanınan muhbirlerin ilişkisi oldukça sıkı. “Wiki Leaks” belgeleriyle hatırlayacağınız Julian Assange 2017’de organizasyonunun banka ambargosunu desteklemek için BTC’ye teşekkür etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.