Tarihe Geçmek İstedi: 1 İşlem İçin 36 ETH Ödedi!

Kullanıcılar tarihi olay olarak görülen Merge’ün bir parçası olmak ve aslında isimlerinden bahsettirmek için çeşitli yollar denedi.
13:42
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ağı, tarihteki en büyük yükseltmesini gerçekleştirerek proof of work algoritmasından proof of stake algoritmasına bugün geçiş yaptı. Bundan hemen sonra ise kullanıcılar bu tarihi olayın bir parçası olmak ve aslında isimlerinden bahsettirmek için çeşitli yollar denedi.

PoS Tabanlı İlk NFT’ye 60.000 Dolar Fee

Elde edilen verilere göre bir kullanıcı PoS tabanlı Ethereum ağında ilk nun-fungible token’ı (NFT) basmak için mevcut oranlar ile yaklaşık olarak 60.000 dolar değerinde gas fee ödedi. Kullanıcının ödediği miktarın 36 ETH olduğu ifade edilebilir.

15537394 blokta basılan görüntünün kendisi bir panda yüzünü temsil ediyor ve “The Transition” olarak adlandırılıyor. Bu kişinin tarihe geçmek için böyle bir şey yaptığı düşünülüyor. Ancak bu durum Merge’ün ETH gas fee’lerini düşürme hedefi ile de bir çelişki içinde gibi görünüyor.

Buna ek olarak ETH işlem ücretlerinin düşmesinin zaman alacağını uzman isimler ve ETH kurucu ortağı Vitalik Buterin defalarca dile getirdi. Merge, genel fikir birliği algoritmasını değiştirdi ama ağ kapasitesini genişletmedi. Bu nedenle işlem ücretlerinin hızlı bir şekilde düşmesi ihtimali bulunmuyor. Ancak, bu durumun üstesinden gelmek için daha sonraki bir aşamada devreye alınacak birden çok ölçeklendirme çözümü bulunuyor.

Ethereum Merge Fiyatı Etkiledi Mi?

Merge’ün ETH fiyatını anlık olarak çok yüksek seviyelere çıkarmayacağı daha önce de yapılan yorumlarda dile getirilmişti. Merge ile Ethereum madenciliği tarih olurken doğrulayıcılar ve yakım işlemleri devreye girdi. Dolayısıyla uzun vadede bu işlemlerin ETH fiyatını yükseltmesi bekleniyor.

Ancak güncel grafiklere bakıldığında anlık olarak ETH fiyatında büyük bir değişikliğin olmadığı ifade edilebilir. ETH fiyatı güncellemeden bu yana 1.650 dolar ile 1.580 dolar aralığında işlem görüyor ve yazının kaleme alındığı sırada 1.592 dolardan el değiştiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar