Reklam

Square, Merkezsiz Bitcoin (BTC) Borsası Projesinin Whitepaper’ını Yayınladı

Ödeme devi Square, TBD adlı merkezsiz borsanın whitepaper'ını (teknik döküman) yayınladı.
19:15
20 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Twitter kurucusu Jack Dorsey, 15 Temmuz 2021 tarihindeki tweet’inde bir borsaya ait olmayan Bitcoin‘e giriş ve çıkış yoluyla fonlanmasını sağlayan bir platform başlatma planından bahsetmişti. Ödeme şirketi Square, Mike Brock tarafından yönetilen TBD adlı bir projede merkezsiz borsa alanına giriş yapıyor.

İşte Ayrıntılar

Ödeme devi Square, TBD adlı merkezsiz borsanın whitepaper’ını (teknik döküman) yayınladı. TBD, kripto paralar arasındaki alım satım ve likidite havuzlarındaki token miktarının maliyeti belirlediği geleneksel bir merkezsiz borsadan farklıdır. Brock, TBD’nin itibari para içi merkezsiz bir borsa olarak düşünebileceğini aktardı. TBD, Square’in normal itibari para kullanıcıları için kripto dünyasına alışma sürecini kolaylaştırmak için tbDE protokolünü kullanır.

Bu protokolü oluşturmanın zorluğu fiat dünyasını kripto dünyasına bağlayan hiçbir sistemin, fiat para birimleri işlemlerine eşlik eden düzenleyici engeller nedeniyle tamamen güvenilir olamamasıdır. Yönetim token’larının yanı sıra sosyal güven modeli kripto ve fiat dünyaları arasında işlem yaparken Merkezsiz Tanımlayıcılar (DID), kolaylaştırılabilen bir sosyal güven unsuru sağlar.

DID’ler Google veya Facebook gibi aracılara ihtiyaç duymadan taraftar arasında eşler arası bağlantılara imkan tanır. Ayrıca taraflara bir işlemde karşı tarafı doğrulamak adına karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılan bir üçüncü tarafı görevlendirme seçeneği sağlar.

Yorum ve Görüşlere Açıklık

Teknik incelemede belirtilen bir önemli konu ise mali suçlar, vadedilen işlem gerçekleştirilememesi ve fon kaybı noktaları oldu. Bu gibi durumlar için ne olacağını ele alınırken Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, Tidal ile birlikte TBD‘nin oluşturulmasına ilişkin niyetlerini açıkça belirtti ve sistemsel kayıplar konusunda yorumlara açık olduğunu kaydetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar