X


Son Dakika: Vitalik Buterin Yeni Yol Haritasını Açıkladı! İşte Detaylar

Ethereum (ETH) ağı için yeni iyileştirmeler yolda!
22:46
25 Kasım 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Birkaç dakika önce Twitter hesabı üzerinden Ethereum kurucusu Vitalik Buterin müjdeyi verdi. Bildiğiniz üzere Ethereum (ETH) işlem ücretleri ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürüyor. Buna çözüm önerisi getiren Buterin önemli bir öneride bulunuyor. Elbette paylaşılan konu sadece bir tavsiye ve henüz kesinleşmiş adımları içermiyor.

Ethereum İşlem Ücretleri Düşecek

Bugünlerde Su Zhu dahil sektörün önde gelen birçok ismi Ethereum’u yüksek işlem ücretlerine çözüm bulamamakla suçluyor. Hatta ünlü milyarder sırf bu yüzden ETH yatırımlarını durduğunu yakın zamanda açıklamıştı.

Ethereum Vakfı bu konunun üzerine eğildi ve çözüm önerilerini sıraladı. Elbette bu durum Ethereum fiyatını 4.500 dolara kadar çıkardı.

Ethereum Vakfı yayınladığı yol haritasında L2 çözümlerinin riskli olduğunu vurguluyor. Ağın verimliliğini artırarak güvenilir ölçekleme çözümlerine odaklanacaklarına dikkat çekiyor. Rollups çözümleri Ethereum işlem ücretlerini ciddi anlamda düşürüyor. Optimism ve Arbitrum ana ağ maliyetlerinin ~3-8 kat daha aşağıya çekiyor. ZK Rollups çözümleri ise bunu 100 kata kadar çıkarabiliyor. Ancak, bu ücretler bile birçok kullanıcı için çok pahalıdır. Rollups’ların mevcut biçimlerindeki uzun vadeli yetersizliğine yönelik çözümün, zincire toplamalar için ~1-2 MB/sn ayrılmış veri alanı ekleyecek olan veri parçalama olduğu uzun süre önce anlaşıldı. Yani Ethereum Vakfı L2 çözümlerinden daha verimli ve güvenli bir modeli ana ağda planlıyor.

Ethereum Ağının İyileştirilmesi İçin Öneriler

Vakıf sorunun hızla çözülmesi gerektiğini kabul ediyor ve bazı çözüm önerileri getiriyor. Adım adım paylaşılan önerileri sizinle paylaşıyoruz.

Birinci Adım: TX Çağrı Verilerini Genişletme

Bugün mevcut toplamalar, işlem çağrı verilerini kullanır. Bu nedenle, toplama ekiplerinin herhangi bir ekstra iş yapmasına gerek kalmadan toplama kapasitesine kısa vadeli bir destek vermek ve maliyetleri azaltmak istiyorsak, yalnızca işlem çağrı verilerinin maliyetini düşürmemiz gerekir. Günümüzde ortalama blok boyutları, ağın kararlılığını tehdit edecek boyutlardan çok uzaktır, bu nedenle, çok güvenli olmayan uç durumlarını önlemek mümkündür.

İkinci Adım: Uygun Parçalama

Her parça kendi alt ağında yayınlanacaktır. Doğrulayıcılar varsayılan olarak komitelere güvenir, ancak isterlerse her alt ağda olmayı seçebilir ve yalnızca işaret bloğunun onayladığı herhangi bir parça bloğunun tam gövdesini gördüklerinde bir işaret bloğunu kabul edebilirler. Parçalama özelliğinin kendisi son derece zor değildir; bu, yakın zamanda piyasaya sürülen Altair hard fork‘a benzer bir ölçekte bir standart kod değişikliğidir (Altair işaret değişikliği spesifikasyon dosyası 728 satır uzunluğundadır, parçalama işareti değişikliği spesifikasyon dosyası 888 satır uzunluğundadır) ve bu nedenle uygulanabileceğini beklemek mantıklıdır.

Diğer Teknik Detaylar

Parçalanmış verileri toplamalar tarafından gerçekten kullanılabilir hale getirmek için, toplamaların (Rollups) parçalanmış verilere giden kanıtları yapabilmesi gerekir.

İlk adımı takip eden 2 adım daha yol haritasında yer alıyor. Bunların tamamı Ethereum ana ağının ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi ve ağ işlem ücretlerini düşürmeyi hedefliyor. Elbette parçalama ve toplamalara ihtiyaç duyulan bu çözüm önerisinin bazı negatif yönleri de bulunuyor. Örneğin geçmiş verileri parçalama altında kim, nasıl toplayacak. Bu durum ortaya çok büyük veri blokları çıkaracaktır. Yani kullanıcıların 40 TB boyutunda disklere ihtiyacı olacaktır. Bu, kullanıcıların bugün bir düğümü çalıştırmayı göze alabilecekleri, ancak bu yol haritasının herhangi bir parçası daha fazla değişiklik yapılmadan uygulanmışsa yapamayacakları anlamına gelir. Yani düğümlerin çalıştırılması normal kullanıcılar için imkansız hale gelir.

Ethereum Vakfı bu duruma çözüm olarak da 1 yıldan eski düğümlerin saklanması zorunluluğunu ortadan kaldıran EIP 4444’ü getiriyor. Peki bu verileri kim saklayacak? Blok kaşifleri (etherchain.org, etherscan.io, amberdata.io…) gibi kurumlar veya gönüllüler bu işi üstlenebilir.

Özet

Tüm bu teknik detaylarda boğulmanız gerekmiyor. Zaten bu duyuru hali hazırda kesinleşmiş yol haritasına alınmış bir süreci de kapsamıyor. Ethereum Vakfının mevcut soruna karşı getirdiği çözümü ve bunu tartışmaya açmasını temsil ediyor. Ethereum topluluğu yayınlanan yol haritasında getirilen önerileri önümüzdeki günlerde tartışacak ve her şeyi en mükemmel hale getirdiğinde çekirdek geliştiriciler bunu iş planlarına alacak.

Sonuç olarak Ethereum ölçeklenebilirliği iyileştirilecek ve işlem ücretleri düşürülecek. Bu durumda Ethereum killer diye tabir edilen Solana, AVAX gibi projelere çok fazla ihtiyaç kalmayabilir. Bir süredir yüksek sesle dillendirilen sorunlara ciddi bir cevap veren Ethereum Vakfı önemli bir adım atmış oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar