X


Son Dakika: Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Müjdesi

Gelir İdaresi Başkanlığından kripto para yatırımcılarını ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı.
15:24
8 Temmuz 2021

Kripto paraların vergilendirilmesiyle alakalı bugün kamu yetkililerinden önemli açıklamalar geldi. Son gelen haber yatırımcıları son derece mutlu edecek. Özellikle son yıllarda kripto para ticareti yaptıysanız ve kripto paralardan kazancınız varsa bu konu sizi kesinlikle ilgilendiriyor.

Kripto Paralara Vergi Müjdesi

Son dakika bilgisine göre Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt önemli bir açıklama yaptı. Kripto para vergi düzenlemesinin henüz yasalaşmadığını söyleyen Şenyurt “Kanunların geriye yürümezliği ilkesi bulunuyor. Yasal düzenlemeden önce kripto paralardan kazanç elde edenler vergilendirmeye maruz bırakılmayacak” dedi.

Kripto paralarla işlem yapan kullanıcıların yurtiçi ve dışında yani işlem yaptığı borsaya göre vergilendirmesinin gündemde olduğunu söyleyen Şenyurt önemli detaylar verdi. Müjdeyi Twitter üzerinden Av. Oğuz Evren Kılıç duyurdu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Para Çalıştayı

Ankara Üniversitesi tarafından organize edilen Online Çalıştay’a Bakan Mehmet Muş dahil son derece önemli isimler katılıyor. Kripto paraların vergilendirilmesi hususlarının tartışıldığı program son derece önemli, çünkü yetkili kamu görevlileri gelecek regülasyonlarla ilgili çalışmalarını anlatacak. Tüm bunlar olurken SPK Kripto Para açıklaması yaptı.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris ŞENYURT konuşmacı olarak katıldığı programda kripto paraların geleceği ve regülasyonlarla ilgili fikirlerini beyan etti. Elbette önemli bir kurumda Başkan Yardımcısı olduğu için Şenyurt’un görüşleri önemli, işte açıklamadan dikkat çeken başlıklar.

“Yurtiçi borsalarında işlem yapan kullanıcılar kazançlarının %5 ile %10’u arasında vergilendirmeye tabi olabilir” ancak “yurt dışı borsalarında işlem yapan kullanıcılara %40’a kadar vergi çıkması mümkün” denildi.

Kripto varlıkların KDV istisnasına tabi olabileceği müjdesini veren Şentyurt, aynı zamanda BSMV alınabileceğini de söyledi.

Çalıştay oturumu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Ankara Üniversitesi etkinliğin kaydını yayınladı.

SPK Kripto Paralarla İlgili Basın Açıklaması Yaptı

Sermaye Piyasaları Düzenleme Kurumu tarafından yayınlanan basın açıklamasında SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör’ün bazı açıklamalarının çarpıtıldığı söyleniyor. Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımların birçoğunun gerçeği yansıtmadığını söyleyen kurum “Kripto para piyasalarında fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmaların kurulacağını” söyleyen paylaşımları reddediyor.

Açıklamanın tamamını aşağıdadır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
 • Yalcin
  3 ay önce

  Aç gözlü insanlar bir türlü şükür etmiyor doymak bilmiyorlar olmayan bir şeyden vergi mi alınır yolları köprüleri elektirigi ve suyu özel şirketler yapıyor Ken alınan vergileri ne yapıyorsunuz anlamıyorum

  2
 • Ayhan Doğan
  3 ay önce

  MÜJDE Mİ

  2