X

Son Dakika: FED Tutanakları Açıklanacak! Bitcoin (BTC)’e Etkisi!

Gözler yeniden FED'e çevrildi. Tutanaklarda ne gibi detaylar var?
21:02
5 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugün kripto para yatırımcıları gözünü açıklanacak FED tutanaklarına çevirdi. Akşam saatlerinde açıklanacak olan tutanaklar kripto para piyasalarını önemli ölçüde etkiliyor. Gün boyu yaşanan durgunluk da bu gelişmeyle ilişkilendiriliyordu. Peki neler açıklanacak, Bitcoin’e etkisi ne olur?

FED Tutanakları Açıklanacak

Tutanaklarda Aralık ayında gelen FOMC kararının detaylarını göreceğiz. FOMC üyelerinin varlım hızının iki kat düşürülmesi ile politika faiz artışına dair detaylı görüşleri bulunuyor. Bununla birlikte Cuma günü Aralık ayına Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak. Bu tutanaklar zaten açıklanan kararın detayı mahiyetinde ancak bilinmeyen detayların burada bulunması Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkileyebilir.

Saat 22:00’da açıklanacak FED tutanakları Bitcoin fiyatı üzerinde ciddi bir baskı kurmuştu yazı hazırlandığı sırada  Bitcoin (BTC) yeniden 46.000 doların altına düştü.

Bitcoin (BTC) Fiyatı

Tutanakların açıklanmasına dakikalar kala Bitcoin (BTC) sert bir şekilde düşüşe geçti. Fiyat yazı hazırlandığı sırada 45.500 doların üzerinde bulunuyor. Saat 21:00’da başlayan düşüş fiyatı 45.500 dolara kadar düşürdü ancak şimdilik bu seviyenin altı görülmedi. İlerleyen dakikalarda gelecek açıklamayla birlikte fiyatın daha da dalgalanma ihtimali bulunuyor.

Yatırımcıların volatilitenin daha da arttığı şu saatlerde çok daha temkinli olması ve yaşanacak kayıplarını minimize etmek için stop bölgelerini kontrol etmesi gerekir. Bitcoin’in bu denli sert hareketler yapması çarpanı biçimde altcoin pazarını etkiliyor.

Bu yıl boyunca en az iki faiz artırımı zaten bekleniyor. Bununla birlikte varlık alımlarının azaltılmasının devamına da kesin gözüyle bakılıyor ancak toplantıda üyelerin görüşleri detaylı şekilde yazacağı için bizi önemli bir tehlike bekliyor. Elbette bu tehlike sert tutumlara sahip üyelerin daha radikal önerileridir. Eğer birkaç üyenin ani faiz artışları konusunda tavsiyeleri varsa bu durum kripto para piyasalarını olumsuz etkiler. Bununla birlikte Aralık ayındaki açıklamada olmayan bazı detaylar da bizi üzebilir. Bunun en tehlikelisi stablecoinlerle alakalı yapılmış negatif yorumlar olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar