Son Dakika: FED Faiz Kararı Öncesi Kritik Veriler Şimdi Geldi! Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek?

Özet

  • Piyasalarda gözler, az önce açıklanan ABD Üretim PMI verilerindeydi.

  • Üretim PMI (Mayıs), 48,4 olarak açıklandı.

  • Üretim PMI, önceki ay 50,2 ve beklentiler ise 48,5'ti.
16:56
1 Haziran 2023

Kripto para piyasası, Haziran ayına düşüş ile başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %1’e yakın bir değer kaybı kaydederek 27.000 dolar fiyat seviyelerinin altına geriledi. Öte yandan kripto para piyasasındaki bu düşüş eğilimi ve yön belirsizliği devam ederken piyasalarda gözler ABD’den gelen kritik verilere çevrildi. Gün boyu beklenen ABD Üretim PMI verisi az önce açıklandı.

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %1’e yakın bir değer kaybı kaydederek 27.000 dolar fiyat seviyelerinin altına geriledi. Kripto para piyasası, Bitcoin’deki değer kayıplarının da etkisiyle Haziran ayına düşüş ile başladı. Piyasadaki çoğu altcoin, sabah saatlerinden bu yana çeşitli oranlarda değer kayıpları kaydetti.

Kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri ise CoinMarketCap (CMC) verilerine göre 1,13 trilyon dolara geriledi. Kripto para piyasasındaki volatilitenin etkisiyle de Coinglass verilerine göre son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde ortalama 70 milyon dolar değerinde short ve long pozisyon tasfiye oldu.

Öte yandan az önce açıklanan ABD Üretim PMI verisi de önceki ay 50,2’den 48,5′ geriledi. Üretim PMI, böylelikle beklentilerin altında gelmiş oldu.

Piyasalarda Gözler ABD’den Gelen Kritik Verilerde

Kripto para piyasasındaki bu düşüş eğilimi ve yön belirsizliği devam ederken piyasalarda gözler FED’in Haziran ayı toplantısına çevrildi. FED‘in faiz artırımlarına devam edip etmeyeceği de son haftaların önemli tartışma konularından biri oldu. Öte yandan başta enflasyon verileri olmak üzere faiz kararlarında etkili olan kritik veriler de faiz kararı öncesinde dikkatleri üzerine çekti.

ABD Üretim PMI verisi (Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi) de az önce açıklandı. Üretim PMI, önceki ay 50,2 olarak açıklanmıştı ve beklentiler ise 48,5’ti. Üretim PMI (Mayıs), 48,5 olarak açıklandı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar