X


Son Dakika: FED Açıklama Yapıyor, İlk Mesajlar Neler? Kripto Para Yatırımcıları Dikkat!

FED faiz artırdı mı? Varlık alımları azaltılıyor mu? Kripto paralara etkisi ve çok daha fazlası!
22:00
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir süredir bu akşam yapılacak açıklamanın etkisiyle kripto para piyasaları baskılanıyordu. Bitcoin (BTC) bunun etkisiyle gün içinde 47.000 dolar bölgesinde dolaşmaya devam etti. Nihayet FED tarafından beklenen açıklama geldi. Peki faiz artırımı oldu mu? FED varlık alımlarını azaltıyor mu?

15 Aralık FED Açıklaması

Bugün 22.00 itibariyle FED açıklamalarına başladı. Beklendiği üzere faizlerde herhangi bir artışa gidilmedi. Şimdilik 0-0,25 aralığında sabit tutulan faiz olumlu bir haber olarak değerlendirilebilir. Ancak %7 seviyesine yaklaşan enflasyon ABD için tarihi bir zirve ve FED bunu dizginlemek istiyor. Bitcoin saat 20:00 ile 21:00 arasında ufakta olsa atağa geçti ve 48.000 dolar seviyelerine dayandı.

FED tarafından faizlerin artırılması beklenmiyordu, geçmiş toplantılarda da ani faiz artışlarına zaten şahit olmamıştık. Piyasayı hazırlamadan karar açıklamayan FED sürpriz açıklamalar yapmıyor. Bitcoin (BTC) faiz kararının açıklanmasıyla birlikte 48.500 dolara zıpladı.

Varlık alımlarını geçtiğimiz toplantıya göre 2 kat azaltan FED, 30 milyar dolarlık azaltmaya gitti. Daha önce yapılan açıklamalarda varlık alımının hızla azaltılacağı sinyali zaten verilmişti. FED artık pandeminin etkilerinin azalmasını bekleniyor ve mevcut enflasyonu pandeminin geçici etkilerine bağlıyor. Gelen bu açıklamayla birlikte Bitcoin’in yükselişe geçmesi faiz artırımının olmamasıyla açıklanabilir. Ancak varlık alımlarının daha da azaltılıyor olması orta vadede fiyat üzerinde baskı kuracaktır.

Açıklamada öne çıkanlar:

  • 2022 yılı içinde 3 faiz artırımı yapılacak.
  • Ocak ayında da varlık alımının aynı hızda azaltılması muhtemel
  • 2023 büyüme tahminleri %2,5’den %2,2’ye düşürüldü.
  • Geçmiş toplantıda kullanılan “geçici enflasyon” ifadesi bu açıklamada kullanılmadı.
  • ABD ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisi %1,8’de sabit tutuldu

Bir önceki toplantıda yaşananları da unutmamak gerekiyor. Şu an yükselen fiyat 22:30’da gelecek açıklamalarla birlikte aniden düşüşe geçebilir. Bu durum marjin işlem açan yatırımcılara ciddi zarar verecektir.

Bitcoin (BTC)

Saat 22:00 itibariyle Bitcoin (BTC) 15 dakikalık mumda hızla yukarı çıktı. Yazı hazırlandığı sırada 49.220 dolardan alıcı bulmaya devam eden BTC, faiz artırımının olmamasından ciddi anlamda beslendi. Yatırımcıların önemli bir kısmı bu akşam gelecek faiz artırımı kararına odaklanmıştı. Ancak daha önemli olan nokta saat 22:30 itibariyle FED Başkanı Powell tarafından yapılacak açıklamalardır.

Yaklaşık 18 dakika sonra Başkan Powell tarafından yapılacak açıklamalara göre Bitcoin her iki yöne ani hareketler yapabilir. Yatırımcıların volatilitenin ciddi anlamda arttığı bu saatlerde çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar