Son Dakika: Ethereum (ETH), Bitcoin’i Sıralamada Geçti! Neler Oluyor?

Çok garip şeyler oluyor, Bitcoin yükselişe geçti ancak gördüğünüz rakamlar gerçek de değil. İşte kaos ve karmaşanın arkasındaki şey.
00:53
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bir süredir CoinMarketCap verileri enteresan bir şekilde yükseliyor. Market sıralamasında Ethereum, Bitcoin’in önüne geçti ve ETH için 42,921,737,782 dolarlık bir fiyat yazıldı. Yaşanan sistem hatasıyla eş zamanlı olarak Bitcoin fiyatı da yükselmeye başladı. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 48.400 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Neler Oluyor?

CMC sistemlerinde yaşanan sistem hatası birçok uygulamanın kullanıcılarına hatalı fiyat göstermesine sebep oldu.

Piyasanın düşüş döneminde yaşanan bu teknik aksaklık pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından alaya alındı. En çok yapılan paylaşım ise “Ultra mega boğa geldi” şeklindeydi. CMC henüz bir açıklama yapmadı ancak yoğun şekilde kullanılan CoinMarketCap sistemlerinin yaşadığı bu hata Twitter’da gündem oldu.

Geçici Çözüm

Yaşanan problem çözülene kadar genel piyasa takibini Coingecko üzerinden yapabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz üzere Coingecko sistemlerinde şimdilik herhangi bir problem görünmüyor. CMC verilerinde yaşanan sorundan dolayı birçok farklı uygulama da şu an hizmet veremiyor. Daha önce de benzer hataların yaşandığını biliyoruz yaklaşık 1 saat içerisinde mevcut problemin çözülmesi bekleniyor. Yakın zamanda bu denli yüksek rakamlar olmasa da CMC verilerinde bazı sorunlarla karşılaşılmıştı.

Bitcoin’in yönünü yukarı çevirmesiyle birlikte kripto para piyasalarının toplam piyasa değeri 2,32 trilyon dolara kadar yükseldi. BTC piyasa hakimiyeti %40 seviyelerine geriledi ve yazı güncellendiği sırada 48.500 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

CoinMarketCap Hatasıyla İlgili Yapılan Paylaşımlar

Yaşanan sistem hatası kripto para yatırımcılarının mizah yönünü de ortaya çıkardı. Aşağıdaki paylaşımlar olayı alaya alan yatırımcıların eğlenceli yorumlarını içermektedir.

Ülkenin sorunları için bedenini taşın altına koyanlar…

Fiyatların gelecekten geldiğini düşünenler:

Bakiyeler milyonla çarpılsa da düşük bütçeli kalmayı başaranlar:

Beklenen mega boğaya merhaba diyenler:

Sarhoş olup olmadığından emin olamayanlar:

Bitcoin yükselişini başlatan FOMO’yu veri hatasına bağlayanlar (bu arada büyük ihtimalle haklı):

Ve finali CoinMarketCap yaptı, yaşadıkları soruna farklı bir pencereden bakan CMC yetkilileri “kısa sürse de trilyoner olmak nasıl bir duygu?” diye sordu. Nasıl bir duyguydu?

Fakat biz yine de Onur ATAM’ın da söylediği gibi “bu ekosistemin bir parçası olmayı” seviyoruz!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar