X


Son Dakika: Erdoğan ve Bukele Açıklama Yapıyor! Bitcoin Bu Söylentiyle Yükseldi!

İlk defa Türkiye sebebiyle Bitcoin (BTC) yükselişe geçti.
19:09
20 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador, Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke olma özelliğine sahip, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi de bu sebepten önemliydi. Heyetler arası görüşmeyi tamamlayan taraflar, canlı yayında açıklama yapıyor. Peki Bitcoin’in yükselişi ile bu görüşmenin ilgisi var mı?

Erdoğan ve Bukele Açıklama Yapıyor

Türkiye’nin Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ettiği iddialarıyla Bitcoin 43.000 doları aştı. Popüler bir hesabın fake versiyonu üzerinden paylaşılan haber, Türkiye’nin yakın zamanda Bitcoin’i kabul edeceğini söylüyordu. Ancak kısa süre içinde bu haberin sahte olduğu anlaşıldı.

Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkenin birlikte çalışabilirliği ve ekonomik iş birliği konusunda açıklamalarda bulundu. Nayib Bukele ise Türkiye’nin geçmişinden övgüyle bahsetti. Türkiye’nin yeniden büyümeye başladığını söyleyen Bukele, Osmanlının geçmişteki gücüne ve Türkiye’nin bugününe değindi.

Erdoğan, hızla El Salvador da büyükelçilik açılacağını ve San Salvador’a iadeyi ziyarette bulunacağını söyledi.

Açıklamanın Detayları

El Salvador ve Türkiye’nin savunma sanayi ekipmanları (İHA), inşaat ve diğer konularda birlikte çalışabileceği yönünde açıklamalar yapıldı. Türkiye’nin ileride daha da büyüyeceğini söyleyen Nayib Bukele “Biz Türkiye’nin yanında olmak istiyoruz” şeklinde açıklama yaptı. El Salvador’un Türkiye büyükelçiliği bugün açıldı.

Bukele şunları söyledi;

“ABD bizim için önemli ancak bizim farklı ülkelerle de iş birliği içinde olmamız gerekiyor. Türkiye ile uydu çalışmaları başlatmak istiyor. Geçmişinden ilham alan Türkiye yeniden dünyada söz sahibi olabilecek bir yere doğru gidiyor. Biz Türkiye’nin yanında olmak istiyoruz”.

Erdoğan’ın açıklamalarının satırbaşları ise şöyle;

“Altı anlaşma yaptık. Savunma sanayi iş birliği anlaşması imzaladık. Bukele yarın TUSAŞ’ı ziyaret edecek. Bizim savunma sanayi alanında attığımız adımları yerinde görerek ne gibi müşterek adımlar atabileceğimizi konuşacağız”.

Ortak basın açıklaması 19:22 itibariyle sona erdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar