X


Son Dakika: Çin Yasaklarına Alibaba’dan Destek!

Çin hükümetinin yasak açıklamaları destek bulmaya devam ediyor.
22:07
27 Eylül 2021

Çinli e-ticaret devi Alibaba bugün yaptığı açıklamada önümüzdeki ay itibariyle kriptolara yasak getirecek. İnternet sitesi üzerinden kripto para madenciliğiyle alakalı ekipmanların satışını engelleyeceğini duyuran şirket hükümetten gelen açıklamaları gerekçe gösteriyor. Yakın zamanda Çin Merkez Bankası kripto paraların yasal olmadığını sert bir dille ifade etti.

Alibaba Çin Yasaklarını Destekleyecek

Çin hükümetinin kripto paralara karşı açtığı savaş yeni bir boyuta taşındı. Artık eskisinden daha sert bir dil kullanılıyor ve vatandaşlar net biçimde kripto paralardan menediliyor.

Şirketin yaptığı açıklamada şöyle:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Alibaba, çeşitli uluslararası pazarlarda sanal para birimleri ve ilgili ürünlerle ilgili yasa ve düzenlemelerin istikrarsızlığını göz önünde bulundurarak kapsamlı bir değerlendirmeden sonra, kripto para madenciliği için kullanılan ürünleri yasaklama kararı aldı”.

Üstelik bu yasak sadece mining cihazlarını kapsamıyor. Donanım ve yazılıma dair kriptoyla alakalı hiçbir şey satılamayacak. Buna donanım cüzdanlar ve kriptola bağlantılı her şeyi dahil etmek gerekiyor.

Satış Kategorileri Kapatılacak

Şirketten yapılan açıklamada kripto para madenciliği için ekipman satışı yapılan iki kategorinin de tamamen silineceği söylendi. Çin hükümeti kripto para madencileri üzerinde bu yıl ciddi bir baskı kurdu. En büyük madencilik havuzlarından olan Sparkpool bugün tüm Çin operasyonlarını durdurduğunu açıkladı.

Huobi ve Binance gibi borsalar da Çin düzenleyici hareketlerinin ardından ülkedeki kripto para yatırımcılarına hizmet vermeyeceğini duyurdu. Huobi tüm kullanıcıların hesaplarını kapatmayı taahhüt etti, Binance ise zaten hükümetin yasaklı listesinde olduğundan dolayı ülkede hizmet veremediğini duyurdu.

Buna karşılık olarak Çinli yatırımcılar merkezi olmayan borsalara akın ediyor. Hükümetin merkezi borsalar üzerinde kurduğu baskı neyse ki DEX yapılarını tehdit etmiyor. En popüler DEX’lerden olan dYdX hiç olmadığı kadar ziyaretçi ağırlıyor ve hacim olarak Coinbase borsasını geride bıraktı.

Geçtiğimiz aylarda yıl sonuna kadar yeni kripto yasağı açıklamayacaklarını söyleyen Çinli yetkililer bunun tam tersi adımlar atmaya devam ediyor. Evergrande krizinin piyasaları kırmızıya boyamasından sonra Çin Merkez Bankası da ikinci darbeyi geçtiğimiz hafta vurmuştu. Çin her alanda olduğu için kripto konusunda da yerli ürünleri vatandaşlarına dayatıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar