X


Son Dakika: Blockchain Şirketi Bu Borsayı Satın Alıyor! Kripto Paralar İçin Bir İlk Olacak!

Kurumsal yatırımcılar bu gelişmeyle kripto paraya daha kolay erişim sağlayabilecekler.
21:12
28 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarını yeniden canlandırabilecek önemli bir gelişme yaşandı. Blockchain şirketi Valereum Cuma günü yaptığı açıklamada, hisselerin ve kripto varlıkların alınıp satılabileceği dünyanın ilk borsasını oluşturmak için Cebelitarık Menkul Kıymetler Borsası’nın (GSX) %90’ını satın alacağını söyledi.

Blockchain Şirketi Bu Borsayı Satın Alıyor

Cebelitarık merkezli teknoloji grubu Valereum Blockchain, Cebelitarık’ta trust (fon, ETF benzeri) kurulmasına ve yönetilmesine, para yönetimine ve girişim yaratılmasına yardımcı olan bir şirket olan Juno Group’u satın aldığını duyurmuştu.

Juno, Valereum’un üç lisanslı faaliyet alanına sahip olarak tanımladığı bir şirkettir: tröstlerin ve benzer kuruluşların yönetimi hem fiat hem de kripto para birimi işlemleri dahil olmak üzere çeşitli faaliyetler için nakit yönetimi ve Cebelitarık ve diğer ülkelerde işletmelerin kurulmasıdır. Bu adımdan sonra şirket borsayı da satın alacağını açıkladı.

Valereum, satın alma programını hızlandıracak ve Cebelitarık Menkul Kıymetler Borsası‘nın nihai sahipliğini %90’a çıkaracak. Cebelitarık Finansal Hizmetler Komisyonu (“GFSC”) onayı gelirse ilk defa bir borsada kripto para ve hisse yatırımları yapılabiliyor olacak. Bu bir ilk olmanın yanı sıra büyük bir kilometre taşıdır.

Valereum Açıklama Yaptı

Valereum kısa süre önce yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“25 Ekim 2021’deki duyuruya ek olarak, Cebelitarık teknoloji grubu Valereum ve Global Menkul Kıymetler Borsası Grubu, Cebelitarık Menkul Kıymetler Borsası’nın (“GSX”) Valereum tarafından satın alınmasının hızlandırıldığını duyurdu. Bu, orijinal anlaşma yapısını Valereum’a GSX‘in %90’ına (%80’den artırıldı) ilişkin nihai bir sahiplik sağlayacak şekilde iyileştirir ve süreci GFSC onayına tabi olarak tek bir işleme indirger”.

Valereum’un daha önce GSX’te %10 hisse elde etme opsiyonuna ek olarak, şimdi %40’ın üzerinde bir opsiyon uygulanacak. Kontrol değişikliği onaylandıktan sonra, mutabık kalınan opsiyonların öngördüğü işlemler tamamlanacak ve bu hisseler ilave %40 ile birlikte Valereum’a devredilecek ve GSX’te toplam %90 pay verilecektir. Seçeneğin uygulanmasıyla bağlantılı olarak Valereum, GSX’i dünyanın ilk tam olarak düzenlenmiş, entegre fiat ve dijital borsalarından biri olarak kurmak için GFSC’den onay isteyecektir.

GSX, fiat ve kripto pazarlarını birbirine bağlayan kusursuz ve tamamen düzenlenmiş bir köprü oluşturan dünyanın ilk borsası olacak. Bu, GSX’te listelenen enstrümanlara, başka hiçbir yerde bulunmayan düzenlenmiş bir kripto sermaye havuzuna erişim sağlayacak ve kripto para sahiplerine fiat menkul kıymetlerde doğrudan, doğrulanabilir bir holdinge sahip olma yeteneği verecektir.

Valereum Başkanı Richard Poulden şunları söyledi;

“Satın alma yapısının basitleştirilmesi tüm taraflar için önemlidir ve işlemin daha hızlı tamamlanmasını sağlayacaktır. Cebelitarık için bu vizyonu gerçekleştirmek için GFSC ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz”.

Global Menkul Kıymetler Borsası Grubu Başkanı Simon Brickles;

“Valereum ile yapılan işlemin bu şekilde geliştirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz ve Borsa’yı bekleyenlerden heyecan duyuyoruz”.

Kurumsal yatırımcılar bu borsa hayata geçerse direkt olarak Cebelitarık üzerinden kripto para yatırımları yapabilecek. Bu tam anlamıyla bullish bir gelişme olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar