X


Son Dakika: Biden Konuştu, Bitcoin (BTC) Düşüyor!

Başkan Biden'ın açıklamaları Bitcoin fiyatını aşağıya çekti.
21:47
22 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarından sonra Bitcoin düşüşe geçti. Kripto para piyasaları bir süredir Bitcoin öncülüğünde yeni bir düzeltme yaşıyordu. Bugün gelen açıklamalar fiyatın daha da aşağıya düşmesine sebep oldu. Yazı hazırlandığı sırada BTC 57.600 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Joe Biden, bugün mevcut FED Başkanı Powell’in görevine devam edeceğini açıklamıştı. Türkiye saatiyle 21:20 dolaylarında şunları söyledi.

“Powell, kripto paralar dahil tüm  finansal düzenlemelerde aktif rol alacak”.

Bu açıklama Bitcoin tarafından negatif şekilde fiyatlandı. Kripto para piyasaları regülasyon baskısını bir süredir fazlasıyla hissediyor. ABD tarafında sert düzenlemeler için açıklamalar gelmiyor ancak belirsizlik yatırımcıları endişelendiriyor. Piyasaların regüle edilmesi kavramıyla sadece son birkaç yıldır karşılaşıyoruz. Volatilitenin durulması ve kripto dolandırıcılık vakalarının azalması için şüphesiz gerekli düzenlemelerin bir an önce yürürlüğe girmesi gerekiyor. Ancak henüz olgunlaşmamış düzenlemeler piyasalardaki fiyat dalgalanmasını daha da artırıyor.

Powell öncülüğünde gerekli düzenlemelerin hızlandırılarak yürürlüğe koyulması daha fazla insanın kripto para ekosistemine girişini de destekleyecektir. Birçok finansal kurum cesur adımlar atarak kripto ürünlerini başlatıyor. Çok daha fazlası ise şu an üzerinde çalışılan düzenlemelerin yasalaşmasını ve gerekli güven ortamının oluşmasını bekliyor.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin fiyatı 69.000 dolar testinden başarısız şekilde geri döndü. Yeni bir düzeltme için beklentiler zaten oluşmuştu, fakat 58.000 doların altına sarkan BTC mevcut geri çekilmenin derinleşeceğini gösteriyor. Eğer 55.000 dolar desteği güçlü kalamazsa sıradaki hedef 53.000 ve 50.000 dolar olacaktır. En kötü senaryoda 48.000 dolarda yeni bir dip oluşması gerekecektir.

Bitcoin’in 48.000 dolar bölgesinde kalıcı olması ise yükselen trendin kısa vadede sona erdiğine dair bir işaret olacak. Ağırlıklı olarak 155 günden yeni cüzdanların satış baskısıyla devam eden düşüş şimdilik eski yatırımcılar tarafından durdurulmaya çalışılıyor. RSI aşırı satış bölgesine yakın duruyor momentum zayıf ve satış baskısı fazlasıyla hissediliyor. Yatırımcıların 56.129 dolar altında kapanışları yakından izlemesi gerekir. Kapanışların gelmesi halinde fiyatın 53.593 ve 49.487 dolar bölgelerine çekilmesi muhtemeldir.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar