X


Son Dakika: Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’den Bitcoin (BTC) Açıklaması!

Christine Lagarde, Bitcoin'i eleştirdi.
13:59
13 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatının son dönemdeki yükselişi ile bütün gözleri üzerine çekmesi fiyat açısından yararlı olsa da regülatörlerin de BTC’ye dikkat kesildikleri ortaya çıktı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bugün gerçekleştirdiği bir konuşmada Bitcoin (BTC) hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Bitcoin’e Lagarde Eleştirisi

Christine Lagarde Bitcoin‘in kara para aklamak için birçok kurum tarafından kullanıldığını ve bunun engellenmesi gerektiğini düşünüyor. Bitcoin’i spekülatif bir varlık olarak tanımlayan IMF eski başkanı, bütün ülkelerin BTC’yi yasaklamak ve regüle etmek konusunda beraber hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

AMB Başkanı, bazı şirketlerin kara para aklamak için BTC kullandığını ve regülasyonun tam olarak bu sebeple gerekli olduğunu ifade etti. Dünya çapında uygulanacak regülasyonlarda bir gedik olması durumunda herkesin bu gediği kullanacağını ifade eden Lagarde, küresel çapta beraber çalışmanın önemini vurguladı. Lagarde’ye göre Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından başlatılan regülasyonlar da bu amaca hizmet ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin, Dünya Çapında Regülasyona Tabi Olmalı

Bitcoin’i sert bir şekilde eleştiren ve yakında bunun dünya çapında regüle edilebileceğinin sinyallerini veren Lagarde, açıklamasının devamında ise dijital para birimlerine değindi. Lagarde, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmeleri hakkın ne düşündüğünü belirtmese de dijital euronun 5 yılı geçmeden piyasaya sürülebileceğini vurguladı.

Lagarde, Avrupa Merkez Bankasının 11 Ocak tarihinde yayınladığı bildiride halkın dijital euro hakkında fikirlerinin sorulduğunu ve bunun “en yüksek seviyede cevap aldığını” belirtti. Kısa sürede 8.000’e yakın yorum ve cevap alındığını belirten Lagarde, bu bağlamda geliştirmelere devam edeceklerini ifade etti.

Dijital Euro Ne Durumda?

Şu an dijital euro konusunda somut bir şey olmadığını ifade eden Lagarde, güvenli ve tamamen emniyetli bir sistem olmadan da somut bir şey olmayacağının altını çizdi. Bunun için tam olarak süre verilmese de AMB başkanına göre dijital euro ciddi bir süre alacak. Finansal teknolojiler dünyasında sadece hızlı değil aynı zamanda güvenli olmak gerektiğini belirten Lagarde, dijital euronun kağıt paraların sonunu getirmeyeceğini bir kere daha vurguladı. Dünya ise Lagarde’yi şaşırtacak bir hızda ilerleyip kendisini haksız çıkartabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar