Solana Coin Nedir?

Solana kendisini, hızlı, güvenli ve sansüre dirençli bir blok zinciri olarak tanımlıyor.
11:19
1 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Solana Coin, merkeziyetsizlikten veya güvenlikten ödün vermeden ölçeklenebilirlik sağlamaya odaklanan tek zincirli, delege edilmiş bir Proof-of-Stake protokolü olan Solana’nın yerel token’ıdır. Solana’nın 2017’nin sonlarında eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendisleri tarafından kurulduğu ifade ediliyor.

Solana’nın ölçeklendirme çözümünün özü, tek ve güvenilir bir zaman kaynağının olmadığı dağıtık ağlarda zaman sorununu çözmek için tasarlanmış, Proof-of-History (PoH) adlı merkezi olmayan bir saati içeriyor.

Solana (SOL) Nedir?

Solana (SOL) misyonu, tüm yüksek büyüme oranlarına sahip ve yüksek frekanslı blok zinciri uygulamalarını desteklemek ve dünyanın finansal sistemlerini demokratikleştirmek olan bir platformdur. Yapılan açıklamalara göre Solana kullanıcılarına şu özellikleri sunuyor:

  • Ölçeklenebilirlik: Solana, blok sürelerini 400 milisaniye olarak korurken saniyede 50.000’den fazla işlemi destekleyebilir.
  • Merkeziyetsizleştirme: Solana Turbine blok yayılma protokolünün kullanılmasıyla platform, yüksek performanslı ve ölçeklenebilir kalırken binlerce node’u destekleyebilir.
  • Pahalı olmayan uygulama: Ağdaki işlem maliyetlerinin 1 milyon işlem için 10 ABD dolarına mal olduğu tahmin ediliyor.

Bunlara ek olarak SOL, Solana platformunun kendi kripto para birimidir ve çeşitli kullanım durumlarında kullanılabilir. Örneğin, SOL token’ları staking işlemlerinde kullanılabiliyor. Böylece kullanıcılar bir yandan staking ödülleri kazanırken bir yandan da paltformda söz sahibi olmuş oluyor.

Ayrıca kullanıcılar, ağdaki basit token işlemleri ve akıllı sözleşme yürütmeleri için ödeme yapmak amacıyla SOL token’ını kullanabilir. buna ek olarak gelecekte SOL token’larının yönetişim token’ı olarak da kullanabileceği ifade ediliyor.

Bunların yanı sıra Solana, token sahiplerini işlemleri doğrulamaya teşvik eden delege edilmiş bir Proof-of-Stake fikir birliği algoritması kullanıyor. Yapılan açıklamalara göre Solana’nın güvenlik tasarımının bir parçası olarak, tüm ücretler SOL olarak ödenecek ve yakılarak toplam arz azalacak. SOL tedarikine yönelik bu deflasyonist mekanizma, daha fazla token sahibini staking’e teşvik edecek ve bu da ağ güvenliğinin artmasını sağlayacak.

Öte yandan Solana kendisini, hızlı, güvenli ve sansüre dirençli bir blok zinciri olarak tanımlıyor. Yapılan açıklamalara göre küresel olarak Solana’nın benimsenmesi için gereken açık altyapı da böylece sağlanmış oluyor.

SOL Coin Yorum

SOL coin yorumlarına bakıldığında, yatırımcıların özellikle son yaşanan artışlarla birlikte SOL coin’den iyi bir performans bekledikleri ancak beklentilerinin karşılığını alamadıkları görülüyor. Yine de orta vadede yatırımcılar Solana coin’den umutlu gibi görünüyor.

Bununla birlikte SOL coin’in arkasındaki platformun gelecek vaat ettiğinin düşünülmesi de Solana (SOL) fiyat beklentilerinin artmasını sağlıyor.

SOL coin ile ilgili fiyat beklentilerini daha net yorumlayabilmek için tarihsel ve güncel fiyat verilerine göz atmakta fayda var.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada Solana (SOL), 2,13 dolardan işlem görüyor. 96.755.275 USD işlem hacmi ile piyasa hacmi bakımından 106. sırada yer alan Solana Coin’in BTC karşısında 0,00010760 BTC ile işlem gördüğü ifade ediliyor.

Bunların yanında son 24 saatlik işlem hacmi 10.111.417 dolar olan Solana coin’in dolaşımdaki arzının 46.263.773 SOL olduğu görülüyor. Ayrıca toplam Solana (SOL) arzının da 488.597.644 olduğunu ifade edebiliriz.

Solana Coin Nasıl Alınır?

9 Nisan 2020’de Binance listelenmesinin ardından platformda SOL/BNB, SOL/BTC ve SOL/BUSD işlem çiftleri kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

Solana Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu olan Binance aracılığı ile güvenli ve hızlı bir şekilde alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar