X


Soğuk Depolama ve Soğuk İmzalama Çözümleri Sunan Yerli Bitcoin Girişimi: BitProton

16:19
20 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

BitProton, kripto para kullanıcılarının varlıklarını güvenle saklamalarına ve harcamalarına yardımcı olan ürünler ve servisler geliştiren yerli bir girişim.

Kripto para kullanıcılarının büyük bir kısmı tüm uyarılara rağmen varlıklarını yeterince güvenli olmayan kripto para borsalarında ve çevrimiçi cüzdanlarda saklamaya devam etmektedirler. Bu genellikle borsaların varlıklarını daha iyi koruyacaklarına olan inançlarından ya da mevcut güvenlik metotlarının çok zahmetli (örn. Glacier Protocol) veya masraflı (örn. donanım cüzdanları) oluşundan kaynaklanmaktadır.

Fakat gerçek şu ki kripto paralara erişimimizi sağlayan bu özel anahtarlar çevrimiçi ortamlarda bulundukları sürece her zaman siber saldırıların hedef noktası olacaklar. BitProton, bu gerçeği görmezden gelmek ve varlıkları riske atmak yerine, özel anahtarları kontrol etme sorumluluğunu üstlenmenin ve bu konuda kullanıcıların kendilerini eğitmesinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu düşünüyor.

Bu perspektifle BitProton; bir kripto para kullanıcısının, üç temel ihtiyacı olan güvenli saklama, hesap izleme ve harcama fonksiyonlarını; minimum masraf, teknik bilgi ve çabayla karşılamasını sağlayan, bir arada veya ayrı ayrı kullanılabilen üç ayrı ürün/servis geliştirdi. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

SteelDisk: Kullanıcıların özel anahtar (private key) ve seed phrase gibi hassas verilerini güvenle saklayabilecekleri ateş, su vb. çevresel koşullara dayanıklı ve siber saldırı riski barındırmayan paslanmaz çelik soğuk depolama birimi.

Watchonly Web Wallet: Kullanıcıların Bitcoin (SV) adreslerine ait aktivitileri, özel anahtarlarını çevrimiçi ortamda bulundurmadan web arayüzü aracılığıyla takip etmelerine ve imzalanmamış Bitcoin (SV) transferleri oluşturmalarına olanak sağlayan çevrimiçi Bitcoin (SV) cüzdanı.

Cold Wallet: Web Wallet üzerinde veya başka programla hazırlanmış Bitcoin (SV) transferlerini çevrimdışı ortamda imzalamaya yarayan açık-kaynaklı cüzdan yazılımı.

Bu üç ürün/servis bir arada kullanıldığında; güvenli bir hesap yönetimi için gerekli olan güvenli anahtar saklama, hesap aktivitesi takip etme ve çevrimdışı imzalama fonksiyonlarının tümünü kullanıcıya sunmaktadır. Fiziksel bir ürün olan SteelDisk hariç tüm servisler ücretsizdir. Ayrıca BitProton, Satoshi Nakamoto’nun tasarladığı Bitcoin protokolünü devam ettiren tek kripto paranın Bitcoin SV olduğunu düşünüyor ve bundan dolayı web servislerini şu an için sadece Bitcoin SV için sunuyor.

Ürün ve servisleri incelemek için aşağıdaki websitelerini ziyaret edebilirsiniz:

BitProton: https://bitproton.com
SteelDisk: https://steeldisk.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar