X


Singapur Yüksek Mahkemesi’nden Olay Yaratacak NFT Kararı!

Singapur Yüksek Mahkemesi'nin dijital varlıklarla alakalı aldığı çarpıcı karar ile kripto para dünyasında büyük merak uyandırdı.
13:20
20 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Pazartesi günü yayımlanan bir kararda Singapur Yüksek Mahkemesi ,“chefpierre” olarak tanımlanan bir yatırımcının sahip olduğu NFT’nin olası satışını ve mülkiyet devrini engelledi.

“Küresel Etkileri Olabilir”

Singapur’da yaşanan olayda bir NFT üzerinde haciz içeren davanın neticesinde Bored Ape Yacht Club (BAYC) koleksiyonuna ait NFT’nin satışının engellenmesinin küresel etkileri olacağı öne sürüldü. Bununla birlikte uzmanlar tarafından ele alınan kararda, yasal kurumların dijital varlıklar üzerindeki gözetiminin belirlenmesinde söz konusu olabileceğini ve bunun önemli etkileri olabileceğini öne sürüldü.

Withers KhattarWong LLP Uluslararası Tahkim ve Dava ortağı Shaun Leong dava hakkında bir kuruluşa verdiği röportajda bu ifadelere yer verdi:

 “Alınan karar, NFT’lerin korunması gereken değerli mülkler olduğunu ve mahkemelerin dijital varlıklar üzerinde yargı yetkisine sahip olduğunu doğruladı.”

Davanın Detayları

Singapur’da piyasa değeri yüksek Bored Ape Yacht Club (BAYC) koleksiyonun ait bir NFT’ye sahip olan bir yatırımcının, Ethereum-based decentralized finance (DeFi) kredisiyle, “chefpierre” takma adıyla bilinen kullanıcıdan Ether ödünç almak için sahip olduğu NFT’yi teminat olarak kullandığı belirtildi.

Bununla birlikte “chefpierre” ile yatırımcı arasında yapılan anlaşmanın bir parçası olarak teminat olarak gösterilen NFT, saklanmak amacıyla bir emanet cüzdanına gönderilmesinin ardından “chefpierre”‘in krediyi kapatarak NFT’yi kendi kişisel cüzdanına aktardığı belirtildi.

Singapur Uluslararası Arabuluculuk Merkezi CEO’su Chaun Wee Meng karar hakkında bir haber sitesine verdiği röportajda bu ifadelere yer verdi:

“Singapur mahkemesinin aldığı karar dijital varlık davaları için önemli bir kilometre taşı olsa da, kararın uygulanması oldukça zor .”

Öte yandan farklı yargı bölgelerinden karar ile ilgili yapılan açıklamalarda:

“Bunun gibi özel bir tedbir kararının uygulanması için mekanizmalar olabilir, ancak davalı takma ad kullandığından hangi yargı bölgesinde ikamet ettiğini bulmak oldukça zor bir durum.”

Yanı sıra bahsi geçen NFT hala OpenSea’de listeleniyor olsa da şüpheli etkinlik olarak işaretlendiği belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar