Şimdi ABD Verileri Açıklandı! Bitcoin, Kripto Para, Altın Hareketlendi!

Kripto para yatırımcılarının heyecanla beklediği kritik iki veri şimdi açıklandı. Peki bu ne anlama geliyor?
16:30
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dün gelen verilerin ardından Bitcoin yönünü aşağıya çevirmişti ve 16.800 dolar seviyesi kaybedildi. Biraz önce yeni kritik veriler geldi. Şubat başında yapılacak Fed toplantısı öncesinde bu gelen veriler son derece önemli. Fed’in bu yılın kalanında atacağı adımlara dair sinyalleri enflasyon, işsizlik, istihdam gibi veriler belirleyecek.

ABD Verileri Açıklandı

Bugün iki kritik ABD ekonomi verisi bekleniyordu. Birincisi Tarım Dışı İstihdam ve diğeri İşsizlik Oranıdır. Dün gelen veriler bize istihdam tarafının halen sıcak olduğunu söylüyordu. Bitcoin’in yaşadığı düşüşün sebebi de aslında buydu. Fed ekonomide soğuma istiyor ve faizleri bu yüzden artırıyor. Ancak işsizlik gerektiği kadar yükselmez ve istihdam azalmazsa bu hedeflerine ulaşamayacaklar. Fed’in istediği gibi gelmeyen veriler 2023 için belirlenen faiz hedefinin daha da yukarı çekilmesi anlamına gelebilir. Fed bu sene faiz indirimine gitmeyeceğini defalarca söyledi. Ayrıca gerekirse faiz hedeflerinin daha da yukarı çekilebileceğinden bahsetti. Bu yıl 200bp altında bir faiz artışı hedefleniyor.

Peki 16:30’da açıklanan veriler bize ne söylüyor? Öncelikle son gelen verilere bakalım. Tarım dışı istihdam verisinin beklenti altı ve işsizlik verisinin beklenti üzeri gelmesi gerekiyordu.

  • Tarım Dışı İstihdam – Açıklanan: 223K (Beklenti:200K Önceki:263K)
  • İşsizlik Oranı – Açıklanan: %3,5 (Beklenti: %3,7)

Saatlik ücretlerdeki artık ise beklentinin %0,1 puan altında oldu. Bitcoin fiyatı enteresan bir şekilde veri açıklandıktan sonra 16,669 dolara düşüp yeniden yükseldi. Birazdan düşüş başlayabilir. Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 16.781 dolardan alıcı buluyor.

Kripto Paralar Ne Olur?

Tarım dışı istihdam verisi öncekinden düşük gelse de yine de beklenti üzerinde kaldı. İşsizlik oranı ise %3,7’den %3,5’e düştü. Bu Fed’in istemediği bir şey, kripto paralar ilerleyen dakikalarda bu veriler nedeniyle düşüşler yaşayabilir. Saatlik ücretlerdeki hafif gerileme ise enflasyonla mücadele için destekleyici bir veri. Ancak bir Fed’in son açıklamalarından şunu biliyoruz. Yüksek faiz oranları artık caydırıcı bir noktaya ulaştı. Bir süre 75bp yerine 25bp artışlarla Fed’in idare etmesinde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Fed önümüzdeki toplantıda muhtemelen 25bp artış yaptıktan sonra faizleri daha yavaş artırmaya devam edeceğinin sinyalini verecek. Eğer bu hafta gelen veriler pozitif olsaydı belki bu toplantıda artışı pas geçebilirlerdi. Ancak bu olmadı, Fed erken gevşeme beklentisini destekleyecek bir adım atmayacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar