X


Sıcak Gelişme: Terra Kurucusu Hakkında Şok İddialar! Yeniden Düşüyor!

Terra yeniden toparlanabilecek mi? Bu iddialardan sonra negatif beklenti artabilir. İşte detaylar!
18:32
11 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para yatırımcılarının uzun bir süre başını ağrıtacak Terra çöküşü sonrasında birçok gizem aydınlığa kavuşuyor. Terra’nın kurucusu ve Terraform Labs’ın CEO’su Do Kwon’un, başarısız algoritmik stablecoin Basis Cash’in arkasındaki takma adlı kurucu ortaklardan biri olduğunu öğrenildi. Detaylar gerçekten can sıkıcı ve iddiaların dolaşıma girmesiyle birlikte LUNA yeniden düşmeye başladı.

Terra Kurucusu

Basis Cash (BAC), Terra’nın amiral gemisi stablecoini TerraUSD‘nin (UST) piyasaya sürülmesinden hemen önce, 2020’nin sonlarında Ethereum’da piyasaya sürüldüğünde, merkezi olmayan finans (DeFi) çevrelerinde yakından izlenen bir projeydi. UST gibi, BAC da teminat yerine kod aracılığıyla stablecoini 1 dolara sabitlemeye çalışıyordu.

Ancak başarısız oldu: Uzun süredir terk edilen bu projenin tokeni dolar paritesi hedefine hiçbir zaman ulaşamadı, 2021’in başlarında 1 doların altına düştü ve Çarşamba günü bir kuruşun çok altında işlem görüyordu. Şimdi tarih tekrar ediyor gibi görünüyor: Son üç gün içinde UST, 0,27 dolara kadar inerek 1 doların altına düştü. Bir süre bu bölgede kaldıktan sonra gün içinde 0,5 dolara çıktı.

Şaşırtıcı İddialar ve Kriptoya Etkisi

Düzenleyiciler ise büyük bir fırsat yakaladı. Terra örneği, ABD’li düzenleyiciler için önemli bir kötü örnek olarak uzun bir süre masada kalacak. Yaklaşan regülasyonlar belki de çok daha sert kuralları beraberinde getirecek. Terraform Labs‘da (TFL) eski bir mühendis olan Hyungsuk Kang, Basis Cash’in aslında kendisi ve Kwon da dahil olmak üzere Terra’nın ilk kurucularının bazılarının bir yan projesi olduğunu söyledi. Kang, sonunda Standart Protokol adlı bir proje için ekipten ayrıldı.

Kang, “Basis Cash şu anda test edilmedi ve işe yarayacağından bile emin değildik” dedi. Kwon “sadece test etmek istedi. Bunun bunu yapmak için bir pilot proje olduğunu söyledi.”

Başka bir kaynak ise Basis Cash kurucusu, Do Kwon ve TFL çalışanlarının projenin arkasında olduğunu doğruladı. Hem Kang hem de anonim çalışan, Kwon’un takma adlı kurucu ortak “Rick Sanchez” olduğunu söyledi. Ayrıca Kwon’un kendisine “Rick” diye hitap ettiği dahili “Basis Cash Korea (BCK)” sohbet günlükleri de sızdırıldı.

Basis Cash, Kwon bağlantılı diğer kripto projelerinin zirvesine asla ulaşmadı. Kilitli toplam değeri (TVL), bu haftaki tarihi satıştan önce Terra’nın 30 milyar dolarlık TVL’sinin iki kat altında, Şubat 2021’de kısaca 174 milyon dolara ulaştı.

Vahşi doğada test edilecek bir algoritmik stablecoinin ilk örneklerinden biri olan Basis Cash, hiçbir zaman temelini bulamadı. Oyun teorisi ve akıllı sözleşmelerin, BAC’nin arzını 1 dolar fiyatla işlem görmesini sağlamak için düzenlemesi gerekiyordu, ancak token asla dolar kuruna tutunmayı başaramadı.

Terra‘nın kurucusunu Basis Cash Telegram grubunda görünce şaşıran bir kullanıcı, bir keresinde Kwon’a orada ne yaptığını sordu.

Kwon ise ona “Yeni şeyler araştırmayı seviyorum. Özellikle yeniden yeni olan eski şeyler” diye yanıt verdi. Kwon ise henüz iddialara cevap vermedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar