Sıcak Gelişme: Güney Kore 11 Kripto Para Borsasını Kapatıyor!

Güney Koreli düzenleyiciler gerekli şartları sağlamayan 11 kripto para borsasını kapatıyor.
12:18
1 Ağustos 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Kore kripto vergileriyle uzun süre ülke gündemini meşgul etti. Şimdi ise 11 adet kripto para borsasının kapatılacağı açıklandı. Güney Kore düzenleyicileri yatırımcılarını korumak amacıyla birçok adım atmaya hazırlanıyor. Yakın zamanda şaka coinlerin borsalardan atılması ve Güney Kore vatandaşlarına satışının durdurulması istenmişti.

Güney Kore Borsaları Kapatıyor

The Korea Herald tarafından bugün yapılan duyuruya göre Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) yasadışı faaliyetlere katıldıkları sebebiyle 11 farklı kripto para borsasını kapatmaya hazırlanıyor. Darlbit ve Bitsonic hakkında yakın zamanda bir duyuru yayınlanmıştı. Ancak diğer 9 borsanın hangileri olduğuyla ilgili bir netlik bulunmuyor. Önümüzdeki hafta içinde FSC tarafından detaylı açıklamanın yapılması bekleniyor.

Ancak bazı borsalara gerekli şartları sağladığı için bu yasaklardan etkilenmeyecek. Güney Kore hükümeti kripto para borsalarına birçok kural dayatıyor. KYC ve Kara Para Aklama ile mücadele konusunda son derece titiz olan FSC bu şartları sağlamayan borsaları kapatacak.

Upbit ve Bithumb Yasaklardan Etkilenmeyecek

Ülkede ticaret hacmi anlamında en büyük iki borsa Upbit ve Bithumb olarak biliniyor. Bu borsalar müşterilerinin gerçek isimleriyle hesap açmasını ve banka hesaplarını sistemlere tanımlamasını şart koşuyor. Tam da bu sebepten yasaklardan etkilenmeyecekler gibi görünüyor.

Güney Kore’de sahte isimlerle veya başkasının adına kripto para ticareti yapmak 3 yıldır yasak. Ancak buna rağmen bazı borsalar bu konuda gerekli hassasiyeti göstermiyor. FSC ise son çare olarak KYC ve Kara Para Aklama mevzuatlarına uymayan bu borsaları kapatmaya hazırlanıyor.

Bankalar küçük hacimli kripto para borsalarıyla çalışmak istemiyor. Bu borsaların yasal mevzuatlara uyamıyor olmasının diğer bir sebebi de budur. Bithumb gibi büyük borsalar ise Eylül ayına kadar gerekli kurumsal anlaşmalarını yaptıkları için bu durumdan etkilenmiyor.

Ülkedeki kripto para borsalarının 54 gün içinde Kore Mali İstihbarat Birimi’ne (KFIU) kaydolması gerekiyor. Bu tarihe kadar gerekli şartları sağlayamayan ve kayıt işlemlerini tamamlamayan borsaların tamamı faaliyetlerini Güney Kore’de durdurmak zorunda kalacak. Güney Kore yetkilileri banka hesap hareketlerini takip edebildikleri gibi borsa cüzdanlarını izleyebilmek istiyor.

Önümüzdeki yıl %10 ile %20 arasında değişen oranlarda kripto para vergisi Güney Koreli yatırımcılara “buradayız” diyecek. İzlenebilen cüzdanlar sayesinde vergiden kaçış mümkün olmayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar