Sıcak Gelişme: FED Üyesi Bitcoin Dijital Altındır Fikrine Katılıyor Mu?

FED, Bitcoin'i nasıl görüyor? Birkaç dakika önce FED üyesi tarafından yapılan açıklamayı nasıl yorumlamak gerekir?
20:20
19 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları üzerine ABD bir dizi çalışma yürütüyor. Bunlardan birinde FED üyesi Christopher Waller Bitcoin hakkındaki görüşünü açıkladı. Kripto para fanatikleri tarafından altına benzetilen ve piyasa değeri olarak zamanla onu devireceğini düşünenlerin sayısı hayli fazla, peki FED üyesi Waller bu konuda ne düşünüyor?

Bitcoin Dijital Altın Mı?

Bu konuda görüşünü açıklayan Waller onun elektronik altın olduğunu ve kendine özgü değerini kabul etti. Dün ve bugün FED Yönetim Kurulu Üyesi Waller kripto para piyasalarını ilgilendiren önemli açıklamalar yaptı. Elbette bunların önemli kısmı şahsi görüşleri ve kurum olarak FED’i ilgilendirmiyor. Ancak ABD’nin finans alanındaki en yetkili kurumundaki bir ismin şahsi görüşleri son derece önemlidir.

Stablecoinler için bankalarla aynı sorumlulukları taşımamalıdır diyen FED üyesi, bugün de Bitcoin’i elektronik altına benzetti. Nadirlik ve üretim güçlüğü anlamında Bitcoin gayet tabi olarak altınla kıyaslanabilir. Yıl bazı artan üretim zorluğu ve 2140 yılına kadar devam edecek artan kıtlık onun önümüzdeki dönemde daha da değerlenebileceğini gösteriyor.

ABD ve Kripto Paralar

Çin’in aksine ABD’li yetkililer kripto paralara karşı daha ılımlı bir yaklaşım sergiliyor. Gelecekte dijitalleşmenin önemine daha fazla şahit olacağız. Bunu gören ABD ve Çin tamamen bambaşka yollardan hedeflerine gidiyor. CBDC’nin önemini kabul eden ABD, kripto para ekosistemini kendine karşı bir risk olarak kabul etmiyor. Bir yandan dijital dolar için çalışmalarına devam ederken diğer yandan inovasyonu desteklemek için kripto odaklı şirketlere belli çerçevede özgülük alanları oluşturuyor.

Öte yandan Çin, küresel ölçekte hakim bir dijital para birimi oluşturmak üzerinde çalışıyor. Dijital yuan konusunda ciddi başarı elde eden Pekin hükümeti, kendine risk olarak gördüğü kripto para ekosistemini de tamamen ana karanın dışına atmayı başardı. Fakat atladığı bir şey var, tüm kripto şirketlerini ve madencilik operasyonlarını kapı dışına koymasına rağmen Çin vatandaşları ekosistemin dışına çıkmayı reddediyor. Alternatif yollar bularak kripto para piyasalarında varlığını gösteren Çinli yatırımcılar, dijital yuan yerine DeFi platformlarında kripto para yatırımları yapıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar