X

Sıcak Gelişme: FED Başkanı Kripto Paralarla İlgili Konuştu!

Senato'da konuşan Powell önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamaların etkisiyle Bitcoin 42.400 dolara çıktı.
19:30
11 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kısa süre önce FED Başkanı Powell Senato’da konuştu. Kripto paralar ve güncel piyasalarla alakalı önemli açıklamalar yapan Powell varlık alımlarının akıbetiyle alakalı Mart ayına işaret etti. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin (BTC) 42.000 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Peki Powell neler söyledi?

FED Başkanı Powell Konuştu

Bu yıl para politikasının normalleşmeye yaklaşacağını söyleyen Powell, varlık alımlarının Mart ayında sonlandırılacağını açıkladı. Enflasyonu düşürmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen FED Başkanı piyasaları sakinleştirmek için konuştu. Fakat yeni varyantlar, yüksek enflasyon gibi FED’i sıkıştıran gelişmeler işleri daha da çıkmaza sokuyor. Başkan faizlerin artırılacağı yönündeki sinyalleri güçlendirdi.

Powell’in açıklamalarından sonra Bitcoin (BTC) yaklaşık 900 dolar artış gösterdi. FOMC tutanaklarında bilançonun ciddi oranda azaltılması konuşuluyordu. Bitcoin’in sert düşüşünü tetikleyen şeylerden biri de bu oldu. Ancak bilanço kararı için Powell iki ile dört toplantı arasında süre geçebileceğini söyledi. Fakat bilançoda hızlı küçülmenin er ya da geç yapılacağı hususuna da dikkat çekti. Ocak ayı sonunda yapılacak toplantıda bilançoyla ilgili daha net açıklamalar görebiliriz.

Arz yönlü endişelerin enerji ve gıda fiyatlarını yukarı çektiğini söyleyen FED Başkanı bunu engelleyemediklerini kabul ediyor.

FED Başkanı Kripto Para Açıklaması

Kripto paralarla alakalı önümüzdeki haftalarda bir rapor yayınlanacağını açıklayan FED Başkanı konuyla alakalı kamunun geri bildirimlerini izleyeceklerini söyledi. Raporun şimdilik bir pozisyon alma anlamı taşımadığını bilmemiz gerekiyor. ABD’nin kripto regülasyonlarını şekillendirmesi beklediğimizden de uzun sürebilir.

ABD Kongre üyesi Tom Emmer ise yeni “dijital para mevzuatının” yakında yayınlanacağını duyurdu. Tüm bu açıklamalar ışığında kripto paraların volatilitesinin artabileceğini söylemek yanlış olmaz. Şimdilik enflasyon endişeleri sebebiyle yönünü yeniden yukarı çeviren Bitcoin ve altcoinler faiz söylemleriyle yeniden baskı görebilir. Ay sonu yapılacak olan FED toplantısında faiz artırımı beklenmese de Mart ayına işaret eden şahin söylemlerle karşılaşacağız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar