Reklam

Siacoin Nedir?

Siacoin (SC), proof-of-work algoritmasını kullanan bir kripto para birimidir.
10:08
24 Kasım 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Siacoin, merkezi olmayan bir eş ağında kullanıcılar tarafından depolanmak üzere seçilen dosyaların şifrelenmesini ve dağıtımını sunan, bulut depolama için açık kaynaklı düşük maliyetli bir çözüm platformudur. Sia blok zincirinin kullanıcılarına sunulan bulut depolama piyasasının, yedekli, tamamen özel ve birçok alternatiften daha uygun fiyatlı olması amaçlanıyor.

Siacoin (SC) Nedir?

Siacoin (SC), proof-of-work algoritmasını kullanan bir kripto para birimidir. Siacoin’in arkasındaki platform olan Sia, merkezi olmayan bir bulut depolama platformudur. Sia, geleneksel bulut depolama sağlayıcılarından daha sağlam ve daha uygun fiyatlı bir veri depolama pazarı oluşturmak için Blockchain teknolojisinden yararlanıyor.

Yapılan açıklamalara göre Sia, kullanıcıların dosyalarını merkezi olmayan bir ağda şifreliyor ve dağıtıyor. Kullanıcılar özel şifreleme anahtarlarını kontrol ederek verilerinin sahibi oluyor.. Geleneksel bulut depolama sağlayıcılarının aksine, hiçbir şirket veya üçüncü taraf kullanıcı dosyalarına erişemiyor veya onları kontrol edemiyor.

Öte yandan ortalama olarak, Sia’nın merkezi olmayan bulut depolamasının yerleşik bulut depolama sağlayıcılarından yüzde 90 daha ucuz olduğu iddia ediliyor. Sia’da 1 TB dosya depolamak, Amazon S3’teki 23 ABD doları ile karşılaştırıldığında ayda yaklaşık 1-2 ABD dolarıdır.

Bunların yanında Sia, yedekli dosya segmentlerini dünya genelindeki node’lar üzerinde dağıtıp depoluyor, tek bir hata noktasını ortadan kaldırıyor ve böylece geleneksel bulut depolama sağlayıcılarına rakip olan çalışma süresi sağlıyor. Ayrıca Sia’nın yazılımı, önde gelen yazılım mühendislerinin katkılarıyla ve Sia API üzerinde yenilikçi uygulamalar oluşturan gelişen bir geliştiriciler topluluğunun katkılarıyla tamamen açık kaynaklı olarak sunuluyor.

Bunlara ek olarak Sia blok zincirini kullanarak Sia, depolama sağlayıcılarının işletmeler için rekabet ettiği ve mümkün olan en düşük fiyatlarla merkezi olmayan bir depolama piyasası oluşturuyor. Kiracılar, madenciliği ve yatırımı da yapılabilen Siacoin kullanarak ödeme yapıyor.

Tüm bunların yanı sıra ne bireylerin ne de kurumların büyük şirketlere borçlu olmaması gerektiğine inandıklarını dile getiren Sia platformu, kullanıcıların özgürlüklerini desteklemek ve korumak için oluşturuldu. Fiyat veya performanstan ödün vermeden, blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan depolamayı ana akıma getirmeyi hedefliyorlar.

SC Coin Yorum

SC coin ile ilgili yapılan yorumlara bakıldığında, yatırımcıların Siacoin’e oldukça güvendikleri görülüyor. Özellikle son günlerde kripto para birimlerinde yaşanan artışların Siacoin’e de yansıdığı düşünüldüğünde yatırımcıların güvenleri daha iyi anlaşılabiliyor.

Bununla birlikte günümüzde bulut depolama oldukça önemli yere sahip ve Sia’nın bunu merkezsiz hale getirmek istemesi de platformun gelecek vaat eden projeler arasında yer almasını sağlıyor.

Yatırımcıların Siacoin (SC) ile ilgili güvenlerini daha net anlayabilmek için güncel ve tarihsel verilere bakmakta fayda olacaktır.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 0,0033 USD ile işlem gören Siacoin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0,00000018 BTC ile işlem görüyor. SC coin’in 6 Ocak 2018’de 0,1117 dolar ile en yüksek seviyeyi ve 1 Aralık 2015’de de 0,000011 dolar ile en dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Siacoin toplam arzının 45.080.212.992 SC coin olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Siacoin Nasıl Alınır?

Piyasa hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance aracılığı ile hızlı ve güvenilir bir şekilde Siacoin satın alabilirsiniz. Bu noktada Siacoin’in 14 Haziran 2018’de Binance’te listelendiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca Binance kullanıcıları SC/BNB, SC/BTC ve SC/ETH işlem çiftlerinde borsada işlem yapabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar