X


“Sektördeki Cinsiyet Eşitsizliği Risk Teşkil Ediyor”

LinkedIn’in kurucu ortağı yeni gelişen meslek alanlarında oluşan cinsiyet eşitsizliğinin ileride risk oluşturabileceğini ifade ediyor...
20:00
25 Ocak 2020

LinkedIn’ın bir kurucu ortağı, kadınların hala Blockchain ve yapay zeka (AI) gibi hızla büyüyen kariyer olanakları konusunda dışarıda kalmalarının sektör için risk teşkil ettiğini dile getiriyor.

Cinsiyet Eşitsizlikleri

Büyük profesyonel sosyal ağ LinkedIn’in kurucu ortağı Allen Blue, 24 Ocak’ta Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında Blockchain gibi endüstrilerde mesleki alandaki cinsiyet eşitsizliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. LinkedIn kurucu ortağı, küresel toplumu bir çağrı yaptı ve geleceğin meslekleri söz konusu olduğunda istihdamdaki cinsiyet farklılığının daha da genişlemesini önlemek için önlemler alınması gerektiğini dile getirdi. Blue konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Eğer ileriye bakarsak ve bunlar aslında geleceğin meslekleri ise, şayet işler değişmezse erkeklerin bu mesleklerde çalışacağı ve kadınların dışarıda kalacağını kesin olarak biliyoruz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Blue’ya göre mevcut eşitsizliğin nedeni, kadınların bu alandaki meslek kollarına erkekler kadar kolay erişim haklarının olmaması… Yöneticiye göre eğer işler bu şekilde devam ederse ileride bu cinsiyet eşitsizliğinde çok daha büyük farklar görülecek. Blue konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Beş yıl veya on yıl içinde erkeklerin ve kadınların çalıştıkları meslek farklılıkları çok daha fazla olacak ve dolayısıyla bu durumu değiştirmek de çok daha zor olacak.” ifadelerini kullandı.

Kadınlar ve Erkekler

Bunların yanında The National’e göre WEF, kadınların erkeklerle aynı ekonomik fırsatlara sahip olmalarının 257 yıl süreceğini dile getiriyor. Buna karşılık, kadınların bugüne kadar AI, Blockchain, yazılım mühendisliği ve bulut bilişim gibi teknoloji ile ilgili işlerin sadece %30’unda yer aldığı bildiriliyor.

LinkedIn, gelişmekte olan teknolojilerle ilgili işlerde mevcut mesleki eşitsizliğe dikkat çekerek bu gidişatla mücadele etmek için aktif olarak çalışıyor. Rapora göre şirket, son 18 aydır şirketin daha eşit çalışma fırsatlarına katkıda bulunmasını sağlamak için yoğun çaba gösteriyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar