reklamı kapat
  • BTC  :  36.520,26 ₺
  • ETH  :  2.523,36 ₺
  • BCH  :  5.185,38 ₺
  • XRP  :  3,29 ₺
  • NGC  :  2,84 ₺
  • BTC 36.520,26
  • ETH 2.523,36
  • BCH 5.185,38

SegWit Aktivasyonu Tamam: Litecoin’in Yol Haritası Çizildi

22 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
crowd

Son zamanlardaki başarılarının üstüne koyma hedefinde Litecoin Foundation ve Litecoin Core birlikte yeni bir yol haritası açıkladı. Yol haritasında önümüzdeki 12 ayın ve daha sonrasının planları çiziliyor.

Litecoin pazar payı bakımından en büyük beşinci para birimi konumunda. Kripto para birimindeki uzun süreli durgunluğun bitip artık tüm spot ışıklarının litecoin’e yöneltildiğini söylemek olası.

Mayıs ayının başlarında SegWit ölçeklendirme çözümü litecoin üzerinde aktive edilmiş; piyasanın tüm ilgisi litecoin’e kaymıştı. En büyük kripto para borsası Coinbase de hizmetlerine litecoin’i eklemişti. Hep bitcoin ve ethereum gibi daha büyük oyuncuların gölgesinde kalmış litecoin böylece bir zafer daha kazanmıştı.

Litecoin blockchain’ini güçlendiren token LTC’nin fiyatı teknik ve ticari ilerleme sayesinde şu sıralar 30 dolar seviyelerine fırladı. Bu fiyat bir yıl öncesine kadar 5 dolar seviyelerinde seyrediyordu.

Bu momentumdan faydalanmak isteyen litecoin camiası yeni yol haritasını açıkladı. Yol haritasında projenin geliştirici ekibinin genişletileceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra litecoin’i yeni gelenler için daha kolay hâle getirecek araçlarla kripto paranın tüketicilerce daha çok benimsemesi amaçlanacak. Yol haritasında ilk olarak bitcoin için düşünülen pek çok yeni teknolojinin uygulanma planı da yer alıyor.

Litecoin kurucusu ve Lightning Foundation yönetim direktörü Charlie Lee’ye yol haritasına yönelik fikirleri soruldu. Lee iki şeyi öne çıkarıyor: smart contract’ler ve atomik takaslar (atomic swaps).

Daha akıllı kontratlar

Smart contract’ler en çok ethereum ile ilişkilendiriliyor. Litecoin tam da ethereum’a karşı piyasa ilgisinin yüksek düzeyde seyrettiği bir zamanda smart contract’lere yönelmiş durumda.

Kripto para kullanıcılarının nasıl ödeme almak istediklerine dair olası kullanım koşullarını öngörebilmesine olanak sağlayan smart contract’ler önce bitcoin’de denendi.

Bitcoin kodunun bir fork’una dayalı litecoin’de smart contract’ler halihazırda çoklu imza olarak kullanılıyor. Yani iki tarafın da ödemeyi kabul edip onaylaması gerekiyor. Ancak SegWit aktivasyonuyla ödemelere uygulanabilecek daha karmaşık komutların önü açıldı. Bununla birlikte litecoin’in ethereum gibi bir yapıya bürünebileceği görüşü hakim.

Lightning Network’ü

Lee smart contract’lerin dışında Lightning Network’ünün uygulanışını hızlandırmak için gerekli şeyleri yapma niyetinde olduklarını belirtti. Geçtiğimiz ay pek çok grup litecoin ağı üzerinde aslen bitcoin için tasarlanmış chain dışı ödeme çözümünü test etmeye başladı.

Lee Lightning’in uzun zamandır beklenen bir başka teknolojiye sahneyi bırakacağını düşünüyor: Çapraz chain’li atomik takaslar.

Lightning ikinci bir blockchain – ki bu durumda bu, son zamanlarda SegWit’i aktive etmiş vertcoin oluyor – üzerinde çalıştığında iki chain arasında çapraz chain’li atomic takaslar yapılabilecek. (Atomik takaslar farklı blockchain’deki iki insanın aracı olmadan token takası yapmasını sağlıyor.

Lee bu yenilikle birlikte tüm kripto para birimlerinin sorunsuz bir şekilde ve birlikte çalışabileceği bir piyasanın mümkün olduğunu düşünüyor.

Cüzdan desteği

Litecoin bunların dışında altyapısını müşterilerin daha kolay bir şekilde litecoin gönderip alacakları şekilde düzenleyecek. Bunun için mobil cüzdan da güncellenecek.

Geliştirilmesi planlanan ve kullanıcıların işini kolaylaştıracağı düşünülen birkaç cüzdan projesi bulunuyor.

Bundan sonra yapılacaklar

Bir kripto paranın en anahtar noktalarından biri de geliştirici ağıdır. Litecoin Foundation (Vakfı) da kripto paranın gelişimi adına yatırım almayı planlıyor. Aldığı bağışların yanı sıra vakıf litecoin markalı ürünler satıyor. Bu tür gelirlerin genişletilecek geliştirme ekibine aktarılacağı belirtiliyor.

Lee bunun yanı sıra Schnorr imzaları, gizli işlemler ve litecoin’in potansiyel ölçeklendirme sorunu gibi konular üzerinde çalışma ve araştırmalar yapacaklarını kaydetti.

Kaynak: Coindesk

ETİKETLER
loading...