X


SEC’ten Bir Karar Daha

SEC CoinAlpha adlı bir varlık yönetim şirketine çeşitli gerekçelerle ceza yazdı.
09:00
8 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para topluluğunun gündeminde sıkça yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarına (ETF) yönelik yapılan bir başvuru hakkında verilecek kararı ertelediğini duyuran komisyon şimdi de bir durdurma kararıyla konuşuluyor. SEC tarafından alınan son karara göre CoinAlpha Advisor LLC adlı bir fon yöneticisi şirketin faaliyetleri sakıncalı bulundu ve kayıt dışı bir şekilde menkul değer sattığı iddiasıyla 50.000 dolarlık para cezasına çarptırıldı.

SEC tarafından 7 Aralık Cuma günü yayımlanan belgede CoinAlpha hakkındaki karar detaylarıyla açıklanıyor. 2017 yılının ekim ayında dijital varlıklara yatırım yapmak amacıyla oluşturulduğu belirtilen CoinAlpha o zamandan bu yana yatırımcılara hizmet verdi ve toplamda 600.000 dolardan fazla fon topladı.

CoinAlpha SEC kurallarının gerektirdiği şekilde davranarak ilgili belgeleri kayda geçirmiş olsa da gerekli niteliklere uygun görülmedi ve SEC tarafından kaydedilmedi. Bu durumda CoinAlpha’nın yasalara aykırı hareket ettiği ifade ediliyor.

Üstelik SEC şirketin tam olarak uygun bir şekilde “müşterini tanı” prosedürlerini yerine getirmediğini de ifade ediyor. Şirketin bu prosedürleri izleyerek bütün yatırımcılarının güvenilir olduğunu teyit etmesi gerekiyor.

Komisyonun belgesinde CoinAlpha’nın tüm yatırımcılarına ücretlerini geri ödediği de belirtiliyor. Belgede şunlara ifadelere yer verildi:

Toplam 22 yatırımcı fona 608.491 dolar değerinde yatırım yaptı. 2018 yılının ekim ayında komisyonla söz konusu konulara ilişkin temasa geçen CoinAlpha fonu dağıttı ve düzenlemelere uygun bir şekilde hareket etti.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere CoinAlpha ile SEC uzlaştı ancak şirket 50.000 dolarlık ceza ödeyecek.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar