reklamı kapat

Son Dakika: SEC’ten Bitcoin ETF Açıklaması!

SEC beklenen Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin yeni bir açıklama yaptı.
01:03
7 Aralık 2018

Uzun zamandır etkisi altında olduğu ayı trendinin ardından büyük ölçüde değer kaybeden kripto para piyasası son günlerde nispeten dalgalı bir tablo oluşturuyor. Ancak Amerikan Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan açıklamanın ardından dikkatler fiyatlardan başka bir noktaya yöneldi. SEC son açıklamasında Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarına (ETF) yönelik yapılan başvuruyu yeniden ertelediğini duyurdu.

SEC’in web sayfasında yayımlanan açıklamaya göre komisyon BTC ETF’lerine yönelik yapılan başvuru hakkında vereceği nihai kararı önümüzdeki yıla kadar erteledi. ETF başvurusunun gözden geçirme sürecini yeniden uzattığını duyuran komisyon kararın 28 Şubat 2019’da verileceğini bildiriyor. Bilindiği üzere söz konusu Bitcoin ETF başvurusu mali yönetim şirketi VanEck ve Blockchain startup’ı SolidX tarafından gerçekleştirilmişti. İkilinin yaptığı başvurunun şimdiye dek reddedilen ETF başvurularından farklı olduğu ifade ediliyor. Buna göre bu ikili ABD’deki ilk BTC ETF’lerini piyasaya sürmeye en yakın isimler olarak değerlendirilebilir.

SEC’in yaptığı son açıklama kripto para kullanıcılarını şaşırtmadı. Şimdiye dek komisyona yapılan hiçbir BTC ETF başvurusunu kabul etmeyen SEC bu başvurulardan çoğunu çeşitli gerekçelerle reddetti. Ağustos ayında dokuzu birden reddedilen ETF başvuruları toplulukta oldukça büyük bir yankı uyandırmıştı. Kullanıcıların son açıklamayla karar süreci ertelenen başvuruya duydukları inançsa bir hayli sağlam.

VanEck ile SolidX tarafından ileri sürülen kural değişikliği başvurusunun diğerlerinden farklı olmasının nedeniyse söz konusu ETF’in dayandığı değerden kaynaklanıyor. Diğer BTC ETF’lerinin değeri vadeli işlem piyasalarına dayandırılmışken bu ikilinin başvurusundaki ETF’nin değeri Bitcoin’in kendisine bağlı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun