X

SEC, Telegram’ın 1,7 Milyar Dolarlık ICO’sunu Durdurdu!

SEC, GRAM token'lerinin satışını durdurdu.
08:00
12 Ekim 2019

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ünlü mesajlaşma uygulaması Telegram‘ın yakında piyasaya çıkması beklenen GRAM token’inin satışlarının, lisanssız ICO satışı olduğunu vurguladı.

SEC 11 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada Telegram ve Telegram Open Network‘e (TON) karşı acil müdahale ve geçici sınırlama kararı aldı. İlgili bildiride SEC’in menkul kıymet olarak gördüğü GRAM token’lerinin satışı için SEC’e başvurulmadığı ve Menkul Kıymetler Yasası kapsamında bütün menkul kıymetlerin SEC’e kayıtlı olması gerektiği vurgulandı.

SEC yetkilisi Stephanie Avakian konu hakkında şunları ifade etti:

”Bugün aldığımız acil müdahale kararı Telegram’ın, yasal olmayan bir yolla satışını yaptığını düşündüğümüz dijital token’leri ile ABD piyasalarına girmesini engellemek içindi.”

GRAM İçin Son Günler

Telegram 2018 yılında düzenlediği iki farklı ilk dijital para arzı ile 1,7 milyar dolarlık sermaye toplayarak kripto para sektöründe EOS’tan sonra en çok fon toplayan firma olmuştu. Telegram Open Network’ün beta aşaması da kullanıma açıldı ancak GRAM token’leri henüz resmi olarak satışa sunulmadı. 31 Ekim tarihinde veya Kasım ayının başlarında satışa sunulması beklenen GRAM token’lerinin ABD pazarını kaybetmesi, bunun fiyatında inanılmaz bir etki yaratabilir.

Aslında son birkaç gündür kripto para sektörü için kötü haberler üst üste gelmekte. Bundan önce SEC, Bitwise ETF’sini reddetmişti ve 11 Ekim tarihinde de Mastercard, eBay, Stripe gibi önemli isimler Facebook’un Libra projesinden ayrıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar