X


SEC, Bu Kez Medya Kuruluşlarını Hedef Aldı! 539 Milyon Dolar Ceza Kesti

SEC hedef değiştirdi. Bu kez medya kuruluşlarını hedef aldı.
20:06
13 Eylül 2021
SEC, Bu Kez Medya Kuruluşlarını Hedef Aldı! 539 Milyon Dolar Ceza Kesti

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu kez medya kuruluşlarını hedef aldı.

SEC, Medya Kuruluşlarını Hedef Aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu kez GTV Media Group Inc. ve Saraca Media Group Inc. gibi çeşitli medya kuruluşlarını suçladı. SEC, medya şirketlerini menkul kıymetlerin ve dijital varlıkların kayıt dışı arzıyla suçlandı. Bununla birlikte şirketler uzlaşmak için ödeme yapmayı kabul etti.

SEC tarafından yayınlanan rapora göre, katılımcılar çok sayıda kişiyi GTV hisse senedi tekliflerine yatırım yapmaya teşvik etti. Güvenlik tekliflerine ek olarak, GTV ve Saraca da sözde G-doları satıyorlardı. Medya kuruluşları, web sitelerinde ve çeşitli sosyal medya hesaplarında teklif hakkında bilgi paylaşımı yaparak insanları yatırım yapmaya teşvik etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öyle ki şirketler, ABD’li yatırımcılar da dahil olmak üzere 5.000’den fazla kişiden yaklaşık 500 milyon dolar topladı. Bununla birlikte hiçbir teklifte kayıt veya kullanıcı doğrulaması gerekmiyordu.

SEC’in yayınladığı rapora göre, menkul kıymet satışı yapanların, yatırımcılara federal menkul kıymetler yasalarına göre düzenlenmiş açıklamalar sunması gerekiyordu. Ancak şirketler, yatırımcılara herhangi bir açıklamada bulunmadığı için toplanan fonları yatırımcılara geri iade edecek.

Şirketler Uzlaşmak İstiyor

Öte yandan şirketler SEC’in suçlamalarını kabul veya reddetmediler. Ancak SEC‘in suçlamalarına karşı uzlaşmak için 434 milyon dolar ve ayrıca 16 milyon dolar peşin hüküm faizi ödemeyi kabul ettiler.

Ek olarak medya kuruluşları toplanan paraların yatırımcılara geri ödemesini gerçekleştirdikten sonra, şirketler 15 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kalacak.

Medya kuruluşları ayrıca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna bir dağıtım veya geri ödeme planı oluşturmada yardımcı olmak için herhangi bir dijital veya kripto para birimi teklifine katılmayacaklarını belirttiler. Şirketler ayrıca, dijital varlık tekliflerinde yatırımcılarına ve katılımcılarına daha fazla açıklama sağlamak için SEC’in bildirimini web sitelerinde yayınlamayı kabul ettiler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar