reklamı kapat

SEC Açıkladı: Bitcoin Menkul Kıymet Değildir!

SEC, Bitcoin'in (BTC) menkul kıymet olmadığını vurguladı.
12:00
6 Ekim 2019

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve genel olarak birçok kripto para birimi, ABD’li regülatör SEC tarafından menkul kıymet ilan edilebilme riskini taşımaktaydı ve hala birçoğu bu tehlikeyi ensesinde hissediyor.

1 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan bir bildiride, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu sonunda Bitcoin hakkındaki kararını verdi.

Bitcoin İçin Önemli Bir Gelişme!

 Aslında bu SEC’in ilk olarak kesin bir şekilde Bitcoin’in ABD menkul kıymet yasalarına göre menkul kıymet olmadığını ilanı oldu. SEC tarafından yayınlanan bildiride lider kripto para biriminin bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını tespit etmek için kullanılan Howey Testine tabii tutulduğu ancak buna yönelik herhangi bir bulguya rastlanmadığı vurgulandı.

SEC buna ek olarak Nisan ayında yayınlanan dijital varlıkları değerlendirme çerçevesine göre de Bitcoin’in menkul kıymet özellikleri taşımadığını ifade etti. Kripto para analisti Stephen Palley konu hakkında yayınladığı yazısında bunun aslında Bitcoin için oldukça büyük ve önemli bir gelişme olduğunu ve bu tip risklerin artık ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Bunun yanı sıra top 10 içerisindeki kripto paralardan olan XRP, hala menkul kıymet ilan edilebilme riskine sahip ve Ripple’ın bu konudaki davaları ve açıklamaları sürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun