X

Sberbank, Bir Müşterisinden Kripto Para Gelirlerini Açıklamasını İstedi

Rusya’nın en büyük bankası müşterilerden kripto paralarla ilgili bilgi talep etmeye mi başlıyor
15:00
18 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rusya’nın Forbes’unun 17 Mayıs’ta paylaştığı bir habere göre, ülkenin en büyük bankası olan Sberbank bir müşterisinden kripto para biriminden elde ettiği gelirler hakkında bilgi vermesini istedi.

Cointelegraph’ın haberine göre, Toxenbox.io kripto para platformunun kurucu ortaklarından Vladimir Smerkis, Sberbank’ın isim belirtilmeyen bir müşteriden kripto para gelirlerini açıklamasını istediğini dile getirdi. Yapılan açıklamaya göre banka talebini, 115 sayılı “Kara Para Aklama ve Terörizmle Mücadele” başlıklı federal yasaya dayandırdı. Ancak müşterinin kripto para işlemleri dolayısıyla elde ettiği gelirler hakkında bankayı zaten bilgilendirdiği belirtildi.

Detaylı İstekler

Öte yandan Sberbank özellikle müşterinin kripto para cüzdan adresini, madencilik çiftliğinin modeli ve parametreleri dahil hangi madencilik ekipmanını kullandığını ve hash oranı göstergelerini öğrenmek istediğini ifade etti. Ayrıca banka, madencilik ekipmanlarının mülkiyetinin ya da kiralama belgelerini ve çiftliğin bulunduğu binaların onay belgelerini de istedi. Daha sonra Forbes’un açıklamalarına göre, Sberbank bu bilgileri doğruladı.

Bunun yanında Smerkis, Sberbank’ın henüz daha Rus hukukunda mevcut olmayan terimlere nasıl başvurduğunu görmekten duydukları rahatsızlığı da dile getirdi. Merkezsiz kripto para borsası Tokenomica’nın kurucusu ve CEO’su Artem Tolkachev ise bu talebin bir ilk olmadığını ve Sberbank’ın nakit işlemlerinde yasal çerçevede faaliyet gösterdiğini ifade etti. Tolkachev’e göre bu durum kripto para birimlerini yasal olarak dolaşıma sokmanın bir yolu olarak algılanmalı.

Başbakanın Yorumları

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, üç gün önce yaptığı açıklamalarda kripto paralarla ilgili ilginç yorumlarda bulunmuştu. Rus hükümetinin şu an için kripto paralarla ilgili regülasyonları öncelikli sıralarda görmediğini dile getiren Medvedev, kripto para birimlerinin insanlar tarafından eskisi kadar ilgi görmediğini de eklemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar