reklamı kapat

Saldırıların Ardından: Yeni Borsalar Arasında 2019’un En İyileri

Borsa saldırılarının ardından kullanıcılar en güvenli borsaların hangileri olduğunu merak ediyor…
16:00
16 Mayıs 2019

2018 yılının kripto para piyasası için çok zor bir yıl olduğu sır değil. Ancak piyasa 2019 başında toparlamaya başladı. Nisan ayındaki yükselişlerle beraber Bitcoin geçtiğimiz günlerde değerini 8.000 doların üzerine taşıdı ve bu önemli direnç noktasının üzerinde kalmayı başardı. Piyasanın bu iyi performansıyla beraber yatırımcılar da hangi borsanın güvenlik, ücretler ve koruma bakımından daha iyi olduğunu araştırmaya başladı.

Diğer bütün sektörlerde olduğu gibi güvenin sağlanabilmesi için büyümeye istikrarın eşlik etmesi gerekiyor. Kripto paralarla işlem yapan kullanıcısı sayısı ve işlem hacimleri artarken saldırıların da bir yandan çoğalması akıllara “Acaba altyapı, sektör kadar hızlı gelişmiyor mu?” sorusunu getiriyor. Çünkü yaşanan saldırılar doğal olarak kullanıcı güveninin sarsılmasına sebep oluyor.

Ancak son zamanlarda piyasaya çıkan borsalardan bazıları piyasada istikrarın oluşmasını sağlayacak gibi görünüyor. Bu borsalar daha güvenli bir alanın oluşmasını ve müşteri fonlarının daha iyi bir şekilde korunmasını sağlıyor. Bu borsalardan ilk üçüne bir göz atalım:

  • Binance DEX

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde bir saldırıya uğramış olsa da Binance hala dünyanın en çok güven veren borsaları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Binance Decentralized Exchange yani Binance DEX de borsanın piyasaya sürdüğü güvenlik konusunda yapı taşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Merkezsiz borsa olarak kullanıcısıyla buluşan Binance DEX, peer-to-peer işlemlere ve listelemelere, aracıların ortadan kaldırılmasına ve menkul kıymet varlıklarıyla işlemler yapılmasına izin veriyor. Herhangi bir merkezi yönetici olmadığı için borsa oldukça düşük işlem ücretleri imkanı sunuyor. Ancak tabii ki hizmet seçenekleri de diğer borsalara göre daha kısıtlı…

Muhtemelen Binance DEX büyümeye devam ettikçe işlem çiftleri eklenmeye devam edecek, kullanıcılar daha istikrarlı seçeneklerle karşılaşacak.

  • FT Exchange

Bir yatırım uzmanları grubu tarafından tasarlanan FT Exchange (FTX), kripto para piyasasında henüz çok yeni. Ancak şimdiden adından söz ettiriyor. Alameda Research tarafından desteklenen borsa, türev seçenekleri sunuyor ve kripto paralar arası işlemler için basit bir metodoloji kullanıyor. FTX, kullanıcılarına her kripto para türev işlemi için ayrı kaldıraçtan faydalanmaları yerine yatırımcıların cüzdanlarında tek bir kripto para ile türev pozisyonlarına bağlı özel token’ları alıp satmalarına izin veriyor.

FTX’de işlem maliyetleri oldukça düşük olduğu için ve deneyimli bir grup tarafından yönetildiği için kullanıcılar arasında yüksek profilli yatırımcılar da yer alıyor.

  • eToro Pro

Piyasaya giren en yeni platformlardan biri olan eToro Pro, kripto para işlemlerinde yeni ve inovatif bir bakış açısı sunuyor. Borsanın amacı, çok çeşitli kripto paralar ve geleneksel para destekli işlem çiftleri ile daha özel bir platform oluşturmak.

eToro Pro’nun en büyük avantajı, Euro, Amerikan Doları, Yeni Zelanda Doları, Kanada Doları, Avustralya Doları, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve İngiliz Sterlini gibi devlet paraları tarafından desteklenen birçok stablecoin’e ulaşım imkanı vermesi.

eToro Pro şu an için yalnızca 7 kripto para ile işlem sunuyor olsa da gelecekte daha fazla seçeneğin ekleneceğini açıkladı.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun