X

SafeMoon ve Dogecoin Güvenli Bir Yatırım Mı?

Son 12 ayda Dogcoin çarpıcı bir şekilde %6,100 arttı, SafeMoon ise 9 Mart 2021'deki başlangıcından bu yana şaşırtıcı bir şekilde %647,300 arttı. İkisine küçük bir yatırım bile yatırımcıyı milyoner yapmaya yeterdi.
16:26
29 Temmuz 2021

Belki de bu yıl yatırımcıların dikkatini Dogecoin ve SafeMoon kadar hiçbir varlık çekmedi. Son 12 ayda Dogecoin çarpıcı bir şekilde %6,100 arttı, SafeMoon ise 9 Mart 2021’deki başlangıcından bu yana şaşırtıcı bir şekilde %647,300 arttı. İkisine küçük bir yatırım bile yatırımcıyı milyoner yapmaya yeterdi. Unutmamak gerekir ki, bu yükseliş oranları mayıs ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %80’lik düşüşleri hesaba kattıktan sonra ortaya çıkıyor.

Şaşırtan büyüme oranları göz önüne alındığında, birçok yatırımcı yükselişin bir kez daha devam edebileceğini düşünerek dipten satın almayı düşünüyor olabilir. İşte bu yatırımcılar için korkunç bir fikir olabilir.

Dogecoin Güvenli Mi?

Dogecoin’in enflasyon sonucu kötü bir yatırım aracı olduğu düşünülüyor. Çünkü her yıl 5 milyar Doge piyasaya sürülüyor ve mevcuttaki 130.5 nilyar arza ekleniyor. Bu da aslında geleneksel para birimlerinin enflasyonist yapısından kaçan yatırımcılar için Dogecoin’i faydasız bir hale getiriyor gibi görünüyor . Ayrıca uzman isimlere göre şaka para biriminin ayırt edici herhangi bir özelliği de bulunmuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun için Tesla’nın CEO’su Elon Musk’a teşekkür edilebilir. Musk’ın Dogecoin’e desteği, Dogecoin’in piyasada tanınmasına neden oldu. Sonuç olarak, dünya çapında bu tokeni kabul eden 1.461’den fazla satış noktası var. Kripto para ticareti yapan kullanıcı sayısı ne kadar yüksek olursa, ağın değeri o kadar yüksek olur ve bu da kısa vadede enflasyonist baskıları dengeleyebilir.

Ancak Dogecoin’in şu anda 26,8 milyar dolarlık bir piyasa değeri var, bu nedenle kullanıcılar parayı topluca bir ödeme şekli olarak hızla benimsemeye başlamadıkça, kripto paranın temel değeri uzun vadede artmayacak. Sonuç olarak, Dogecoin, yatırımcıların kaçınması gereken düşük faydalı, yüksek arzlı bir diğer kripto paradır.

SafeMoon’dan Ne Haber?

Dogecoin size biraz kötü göründğyse, SafeMoon daha da kötü. Şu anda bu kripto para birimini kabul eden çok az satıcı var. Dahası, kripto para, birkaç yıl önce BitConnect’e benzer şekilde, kripto para birimi balonunun zirvesi haline geldi. Adından da anlaşılacağı gibi, SafeMoon tamamen ilk kripto para arzı (ICO) yatırımcılarının yeni alıcılara daha yüksek bir fiyata satmalarını istemek için yaratıldı.

Şu anda, her bir tokeninfiyatı yaklaşık 0,000002642 $ ve influencerlar, yeni yatırımcılar çekmek için “fiyat sadece 0,01 $’a ulaşırsa multi milyoner olacaksınız” gibi sloganlar kullanmaktalar. Tek sorun, SafeMoon’un şu anda 2.633 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olmasıdır. Fiyatın vadedilen seviyeye çıkması için token başına 0,01 dolarda yaklaşık 10 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olacağı anlamına gelir. Bu nedenle, Influencer’lar bir şekilde Forbes’in Dünya Milyarder Listesindeki herkesi tüm net likit birikimlerini SafeMoon’a yatırmaya davet etseler bile, fiyatın o seviyelere hareket edebileceği şüpheli.

SafeMoon’u diğer 10.957 kripto para biriminden ayıran hiçbir olumlu ayırt edici özellik yoktur. Aslında, SafeMoon ağı, tüm işlemlere değişim ücretlerinin yanı sıra %10’luk bir “vergi” uygulayarak onu kullanılamaz hale getirir. İşletme, aracılık yatırımlarında uygun kimlik bilgilerine sahip olmadığı için yakın zamanda ABD ve Birleşik Krallık düzenleyicileriyle başını belaya soktu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar