Rusya’nın Eski Ekonomi Bakanı Kripto Paralar Hakkında Konuştu

Özet

  • Herman Gref, katıldığı bir forumda kripto paralar ve Blockchain teknolojisi hakkındaki olumlu görüşlerini dile getirdi.
13:00
23 Ekim 2018

Rusya eski Ekonomi ve Ticaret Bakanı Herman Gref, kripto para birimlerinin önümüzdeki on yıl içinde toplum üzerinde büyük   ölçüde dönüştürücü bir etkiye sahip olmasını beklediğini dile getirdi. Aynı zamanda Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın da CEO’su olan Gref, kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin olgunlaşması için beş yıla daha ihtiyacı olduğunu da ifade etti.

Finapolis forumunda yenilikçi finansal teknolojiler hakkında konuşan Gref, devletlerin kripto paraların etkisini yakın vadede kısıtlamaya çalışacağını, “Kripto paraların harika bir geleceği olacağını düşünüyor muyum? Henüz değil, devletler merkezi rollerini bırakmak istemeyecek ve kripto para birimlerine izin vermeyecek.” sözleriyle ifade etti.

Bunun yanında Gref, ulusal hükümetlerin yakın vadede kripto paraları yasaklamaya yönelik adımlar atacağını düşünmesine rağmen kripto paraların uzun vadeli geleceğinden umutlu olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

Önümüzdeki on yıl için iyimser düşünüyorum. Belki on yıl çok uzak gibi görünebilir ancak günümüzde herhangi bir devlet merkezi para arz modeline katılmaya hazır değil.

Ayrıca Gref, “para arzına ilişkin dağıtık bir model” olarak “kripto paraların doğru model” olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.

“Kripto paraların potansiyeli çok büyük”

Eski bakan kripto paraların temelinde yatan teknolojinin olgunlaşmak için beş yıla ihtiyacı olduğunu dile getirerek, “Şu anda teknoloji hazır değil. Peki, ne zaman hazır olur? Bence üç ile beş yıl içinde.. Beş yıl sonra bana bu konu hakkındaki düşüncelerimi sorarsanız belki daha farklı şeyler söyleyebilirim. Ama potansiyelinin çok büyük olduğunu düşünüyorum.” yorumunda bulundu.

Kripto paraların potansiyeline dair beklentilerini daha da genişleten Gref, Blockchain teknolojisinin olgunlaşmasının ardından kripto para birimlerinin “iş hayatı ve toplum” üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahi olacağını da sözlerine ekledi:

Teknolojisinin gelişmesi iş hayatına ve topluma büyük değer katacaktır. Artık yanıltıcı reklamlar sona erdi ve bu durum teknolojinin daha dengeli bir şekilde değerlendirilmesine imkan verecek. Blockhain teknolojisiyle deneyler yaparak onu geliştiriyoruz. Özellikle finans sektöründe ve kamu yönetiminde bu teknolojinin potansiyelinin çok büyük olduğunu düşünüyorum.

Son olarak Gref, son zamanlarda kripto para piyasasını çevreleyen spekülatif durumun durulmasının bu piyasanın gelişimi için olumlu bir işaret olduğunu ifade etti.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar