X


Borsanın Soğuk Deposundan Milyonlarca Dolarlık Kripto Para Çalındı

Hacker'lar hedef belirledikleri borsaya saldırarak milyonlarca dolar değerinde kripto para çaldı.
14:00
23 Ekim 2018
Okuma Süresi: 1 Dakika

Kripto para piyasaları düşük fiyatlarla uğraşmak yetmiyormuş gibi bir de hacker saldırılarıyla boğuşuyor. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz hack vakalarına bir yenisi daha eklendi. Etkilenen borsa İsviçre merkezli, az bilinen bir platform.

Kripto para platformu Trade.io’nun güvenlik ekibi, borsanın sahip olduğu bir cüzdanla ilgili şüpheli bir işlem yapıldığını fark etti. Kilitli ve soğuk cüzdanda tutulan cüzdanda borsanın kendi kripto parası TIO token’ları bulunuyordu.

Yapılan araştırma sonucu Bancor ve Kucoin borsalarındaki TIO işlem çiftlerinin ‘normalden farklı olduğu’ görüldü.  Şüphe uyandıran işlemden ‘kıllanan’ Trade.io güvenlik ekibi iki borsayı TIO yatırma ve çekmeyi durdurması konusunda uyardı. İki borsada ve Trade.io’daki TIO transferleri durunca borsanın siber güvenlik uzmanları, yaklaşık 7,8 milyon dolar değerindeki 50 milyon TIO’ya yetkisiz bir kullanıcı tarafından erişildiğini keşfetti.

Borsanın likidite havuzuna ayrılan söz konusu token’ların 2,6 milyonu bahsi geçen iki borsaya gönderildi. Hacker’lar büyük ihtimalle bu token’ları toplu bir şekilde elden çıkardı.

Güvenlik açığını çözmek adına borsa TIO işlemlerini durdurdu ve TIO token’ı Bancor platformundan çıkarıldı. Kucoin ise olayın ardındaki sır perdesi aralanana kadar para yatırma ve çekmeyi durdurduğunu açıkladı.

Bu tür hack vakaları Bithumb, CoinCheck ve Zaif borsalarında gördüğümüz üzere zaman zaman yaşanıyor. Ancak Trade.io hack’ini diğerlerinden ayıran şey, daha önce görülmemiş bir şekilde soğuk depo cüzdanının hack’lenmesi oldu.

Kaynak: ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar