reklamı kapat

Money 20/20 Konferansı’nda Kripto Paralar Konuşuldu

Money 20/20 Konferansı’nda kripto paralar ve Blockchain hakkında iki rakip görüş karşı karşıya geldi.
15:00
23 Ekim 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

22 Ekim’de Las Vegas’ta düzenlenen Money 20/20 Konferansı’nda Blockchain uzmanları, teknolojinin geleceği ve bu teknolojinin ödeme sistemleri üzerindeki etkisinin nasıl olacağı hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Ripple Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz ve FIS Payments Ürün Stratejisi Başkan Yardımcısı Esther Pigg, Blockchain teknolojisinin ödeme sistemlerine fayda sağlayıp sağlayamayacağı konusundaki farklı görüşlerini dile getirdi.

Schwartz’a göre Blockchain teknolojisi dünyadaki mevcut ödeme sistemlerinin yerini alacak ve çevirmeli ağ dönemine kadar uzanan bir sistemin yaralarını saracak.

Bunun yanında Schwartz, e-mail’in geleneksel posta ağında yaptığı değişimin aynısını Blockchain’in de ödeme sistemleri üzerinde gerçekleştireceğini düşünüyor. Mevcut ödeme ekosisteminde çok yavaş ve çok pahalı olduğu için gerçekleşmeyen küçük ve sık ödemeler Schwartz’a göre, Blockchain tabanlı ödeme sistemlerinde kolaylıkla gerçekleşebilecek.

Ripple Teknoloji Sorumlusu bu konudaki görüşlerini şu sözlerle dile getiriyor:

E-postanıza şu anda bakarsanız gördüğünüz şeylerin yüzde 99’unun asla geleneksel posta ile gönderilemeyecek şeyler olduğundan eminim. E-posta kutunuzdakiler çok küçük değere sahipler ve gecikmeye toleranslı değiller. Aynı şekilde gecikmeye toleransı olmayan ödemelerimiz var ve bunlar geleneksel yöntemlerle ödenemiyor. Ne olursa olsun yüksek hızlı ve düşük maliyetli ödeme hizmeti sunmayı başarabilen şirketler, herhangi bir teknolojik devrimde olduğu gibi, yok olmadan yoluna devam edebilen şirketler olacak.

Ayrıca Schwartz, Blockchain’in yeni bir ödeme sistemi için “doğru teknoloji” olduğunu da dile getiriyor. Çünkü bu teknolojinin güvenli olduğunu ve her bir katılımcının kişisel olarak sistemin her kuralını doğrulayabildiğini ifade ediyor.

Öte yandan Pigg konuşmasına, “Blockchain’in çözebildiği ama mevcut ödeme sistemlerinin aynı şekilde çözemediği problem ne?” sorusuyla başladı. Blockchain’in maliyetleri azaltma konusundaki iddialarının abartıldığını iddia eden Pigg, Western Union CEO’sunun Ripple ile yaptıkları Blockchain tabanlı ödemelerin şirket için finansal fayda sağlayamadığı yönündeki açıklamalarını hatırlattı. Ayrıca Pigg’e göre, bir Blockchain’in korunması için gerekli olan idari ve altyapı maliyetleri de çok yüksek.

Bunlara ek olarak Blockchain’in mevcut ödeme sistemlerini yerini asla alamayacağını iddia eden Pigg, Blockchain’in potansiyelinin büyük olduğunu da kabul ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.