X

Rus Regülatörden Dikkat Çeken Kripto Varlık Açıklaması: Ülkenin Vergi Tabanını Erozyona Uğratabilir!

Rus regülatör, kripto varlıkların ülkenin vergi tabanını erozyona uğratabileceğini söyledi.
13:43
22 Kasım 2021

Rusya Federal Vergilendirme Servisi direktörü, kripto varlıkların ülkenin vergi tabanını erozyona uğratabileceğini ancak tüm işlemlerin izlenebilir olmasından dolayı çeşitli çözümler bulduklarını söyledi.

“Kripto Vergi Tabanını Aşındırabilir” Söylemi

FNS direktörü Daniil Yegorov, Rusya Federal Vergilendirme Servisi’nin (FNS) vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla kripto para piyasasını aktif olarak izlediğini söyledi. Yegorov, yerel yayın RBC ile Pazartesi günü yaptığı röportajda, kripto para birimlerinin potansiyel olarak Rusya’nın vergi tabanında “önemli bir erozyona” neden olabileceğini savundu.

Ancak kripto para birimi işlemlerinin hala izlenebilir olduğunu ve rapor edilmesi gerektiğini söyleyen yetkili, FNS’nin büyük veri hacimlerini işlemek için otomatik izleme sistemleri kurmaya da hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Regülasyonlardaki Belirsizlik

Kripto varlıkların kullanımının yaygınlaşması ve yükselen piyasa değeri ile birlikte çoğu ülkedeki regülatör kurum, yasal düzenlemelere başlayabilmek adına hazırlıklara başladı. Birçok ülke, kripto varlıklar ve kripto varlık yatırımları ile ilgili belirli başlı düzenlemeler de yaptı. Ancak oldukça geniş olan kripto para ekosistemindeki bazı düzenlemeler belirsizliğini korumaya devam etti. ABD’de tek bir federal düzenleyici kurumun olmaması, özellikle stablecoin regülasyonlarını çıkmaza sürükledi.

Örneğin ABD’de birçok regülatör kurum, stablecoin şirketi olan Tether ile ilgili çeşitli iddialarda bulundu. Bu iddialar, şirketin USDT’leri %100 nakit ile desteklemediği söylemini içeriyordu. İddiaları reddederek bir dizi açıklama yapan Tether, yatırımcıların soru işaretlerini giderebilecek somut veriler sunamadı. Süreç içerisinde de, bu durum belirsizliğini korumaya devam etti. Kimi regülatörler, stablecoinlerin finansal sistemin istikrarı adına bir risk oluşturabileceğini dahi dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar